Београд, 18. септембар 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић разговарали су данас са министром спољних послова и спољне трговине Мађарске Петером Сијартом о проблему миграната и начину решавања актуелне мигрантске кризе.
|
Слева: Петер Сијарто, Ивица Дачић и Небојша Стефановић |
Фото: Фонет |
Дачић је на конференцији за новинаре, одржаној након састанка у Палати Србија, најавио да ће министарства унутрашњих послова Србије и Мађарске сутра сагледати да ли су се створили услови за отварања граничног прелаза Хоргош за саобраћај.
Он је истакао да је то први конкретан потез двеју земаља ка нормализацији ситуације око избегличке кризе.
Дачић је оценио да су односи двеју земаља одлични и да не треба дозволити да их поквари избегличка криза, јер мигранти долазе и одлазе, а суседи остају.
Он је подсетио на речи премијера Србије и Мађарске на прошлој заједничкој седници влада, одржане 1. јула у Будимпешти, према којима билатерални односи двеју земаља никада нису били бољи, истичући да је уложен велики труд да се направи суштински помак у превазилажењу питања прошлости.
Он је указао на то да се не ради о проблему двеју земаља, већ је проблем у томе што је европска политика доживела неуспех када је реч о избегличкој кризи, јер не постоји јединствен став.
Суштина је да сви ти сукоби – напад ирегуларних миграната на мађарску полицију, бацање сузавца, повређивање екипе РТС-а, не настају због односа Србије и Мађарске, објаснио је Дачић.
Према његовим речима, Србија не може да дозволи да буде жртва непостојања нејединствене политике ЕУ, а потрудила се да се понаша достојанствено у овој ситуацији, коректно према мигрантима и државама у окружењу.
Србија се, како је подсетио, и даље суочава са проблемом 44.000 избеглица из Босне и Херцеговине и Хрватске, чији статус није решен ни после две деценије од ратова на простору бивше Југославије, као и са више од 20.000 интерно расељених лица са Косова и Метохије.
Наша земља се потрудила да делује одговорно, да као земља кандидат обезбеди то да се са што мање проблема и потреса превазиђе мигрантска криза, указао је Дачић.
Зато је, како је рекао, веома важно да кроз ове посете и отворене дијалоге, у тренуцима када постоји криза, покажемо да смо у стању да решавамо проблеме. Договорили смо се да буде сталне координације међу министарствима двеју земаља како би се избегле ситуације попут оних од протеклих дана.
Он је додао да је захтев и молба Србије да се стање што пре нормализује, отвори аутопут на Хоргошу, и нагласио да се апсолутно противи затварања тих комуникација, при чему такав проблем постоји и са Хрватском.
Први потпредседник Владе је оценио да би на састанак председника држава и влада ЕУ, који ће се одржати 23. септембра у Бриселу, требало да буде позван и премијер Србије Александар Вучић и премијери других земаља у окружењу, због избегличке кризе.
Стефановић је истакао да је изненађен тиме да Хрватска није била спремна за мигрантску кризу, будући да је годину дана посматрала догађања у комшилуку.
Он је напоменуо да је разговарао са комесаром Европске комисије за миграције и унутрашње послове Димитрисом Аврамопулосом, са којим је постигао сагласност о томе да свим земљама транзита треба конкретно помоћи у новцу и опреми.
Србија је регистровала приближно 85 одсто миграната који су ушли на нашу територију, подсетио је министар и навео да је регистровано 150.000 лица, о којима су наше службе поделиле податке са европским институцијама.
Сијарто је објаснио да је сматрао важним да данас дође у Београд како би пренео став Мађарске, а то је да су односи двеју земаља одлични и да сада изузетно тешки и озбиљни изазови не могу нанети велику штету.
Он је навео да Мађарска има предлоге за решење кризе, према којим треба да се успоставе заједничке снаге које би заштитиле спољне границе ЕУ у Грчкој и да у особљу и опреми учествује свих 28 држава Уније.
Такође, како је додао, ЕУ треба да преузме финансирање прихватних центара у Турској, Либану и Јордану и успостави друге центре како би мигранти остали надомак својих домовина, а та средства треба да се поделе на све државе чланице Уније.
Према његовим речима, предлог Мађарске јесте и да ЕУ мора да помогне земљама кроз које води транзит миграната, а то су Србија и Македонија.
Сијарто је навео да је Мађарска почела да гради безбедносну препреку дуж границе са Хрватском како би спречила илегалне уласке на њену територију, наводећи да се ограда поставља у дужини од 40 километара у пределу пограничног места Беремен.
Он је упутио критике на рачун Хрватске што избеглице, уместо да их збрињава, без регистрације, аутобусима превози на мађарску границу, уз оправдање да је то договорено са мађарском полицијом.
Никад нисмо склопили такав споразум, саопштио је Сијарто и објаснио да ограда на граници са Србијом нема никакве везе са Србијом, већ да је Мађарска на то била приморана како би зауставила илегалне преласке граница.
Мађарској је жао што су пре неколико дана на граници са Србијом, приликом сукоба мађарске полиције са мигрантима, повређени српски новинари, рекао је министар спољних послова те земље.
Он је нагласио да је до тога дошло због групе агресивних мигранта који су напали мађарске полицајце, при чему је повређено 14 припадника безбедносних снага.