Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Напори да се ојача кривичноправни систем Србије

Напори да се ојача кривичноправни систем Србије

Златибор, 17. септембар 2015. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас да је то министарство у протеклих годину дана вредно радило на јачању кривичноправног система наше земље, а резултат тих активности су три велика законска пројекта.

Фото: infobiro.tv
Селаковић је, на отварању 55. саветовања Српског удружења за кривичноправну теорију и праксу, истакао да пре свега мисли на измене и допуне Кривичног законика, које подразумевају потпуну ревизију главе Кривична дела против привреде, где се разматра и могућност увођења казне доживотног затвора.

Јавна расправа о поменутим изменама траје већ четири месеца како би се детаљно размотрила законска решења које је радна група предложила, објаснио је он и додао да су на изменама и допунама радили људи од пуног професионалног и стручног интегритета.

Министар је, говорећи о другом законском пројекту – Нацрту закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала и корупције, указао на то да овај документ доноси неколико веома важних новина.

На првом месту је, како је прецизирао, наставак специјализације судија и тужилаца и формирање посебних одељења у тужилаштвима која ће се бавити борбом против корупције и финансијског криминала.

Према његовим речима, други ослонац реформе коју носи овај закон јесте унапређење комуникације и координације рада државних органа.

У складу са концептом тужилачке истраге, тужилац је тај који је води, а ослања се на помоћ полиције и стручњака из области борбе против прања новца и финансирања тероризма, царина и царинских прописа и финансијске форензике, објаснио је Селаковић.

Он је додао да је предвиђено и формирање специјалних ударних група, на чијем ће се челу налазити јавни тужилац који ће, у координацији са другим државним органима, ефикасније радити на спровођењу истраге.
Као трећи ослонац новог закона, министар је навео много организованији систем обуке, јер је знање оно што највише недостаје.

Селаковић је, говорећи о Закону о одузимању имовине проистекле из кривичног дела као трећем законском пројекту, оценио да је тај закон добар, али да није задовољан његовом применом.

Према његовим речима, урађене су измене и допуне овог документа које ће унапредити његово спровођење, али ни то неће донети задовољавајуће резултате уколико правосудни органи на доследан и ефикасан начин не буду примењивали овај закон.

Закон који је од изузетне важности за борбу против корупције, а на чијој се изради ради у Министарству правде, јесте закон о пореклу имовине, истакао је Селаковић.

Ово законско решење, како је навео, за наше поднебље је прилична непознаница и самим тим врло осетљива тема.

Такође, треба поменути и Закон о заштити права на суђење у разумном року, који има за циљ да грађанима заиста пружи заштиту права на суђење у разумном року, као и да спречи старење великог броја предмета у српском судству, подсетио је министар.

Према његовој оцени, успех овог закона зависи од људи који ће га примењивати.

Саветовање Српског удружења за кривичноправну теорију и праксу одржава се од 17. до 19. септембра на Златибору.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs