Београд, 7. септембар 2015. године – Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић најавила је данас да ће Србија добити позитивну оцену за напредак у области енергетике у новом извештају Европске комисије (ЕК) о напретку у процесу придруживања ЕУ, који треба да буде објављен почетком октобра.
 |
 |
 |
Тања Мишчевић |
 |
Фото: infobiro.tv |
Мишчевић је на конференцији о утицају енегетске и климатске политике ЕУ на нафтну привреду региона у Привредној комори Србије (ПКС) рекла да је област енергетике дефинисана Поглављем 15 у преговорима Србије са ЕУ, и истакла да је то поглавље уско повезано са Поглављем 27, које се односи на заштиту животне средине и климатске промене.
Она је навела да је Србија добила снажне инструкције да су то области на које треба да обрати посебну пажњу због њиховог потенцијала и значаја за привредни развој земље.
Шеф Преговарачког тима је истакла да регион југоисточне Европе, када је реч о формирању Енергетске уније, не сме да буде занемарен у разговорима са ЕУ.
Мишчевић је потврдила да се припрема документ за Поглавље 15, али и указала на то да државе прво добијају мерила за отварање преговора, након чега се формирају акциони планови.
У оквиру тих мерила је, како је објаснила, неопходно да Србија ради на раздвајању делатности у гасном сектору и формирању обавезних резерви нафте за период до 90 дана.
Заменик директора Генералног секретаријата Енергетске заједнице Дирк Бушле рекао је да је регион западног Балкана део европске куће и да је потпуно интегрисан са ЕУ када је реч о енергетици.
Бушле је оценио да Србија предњачи у Енергетској заједници и да је водећа земља по многим аспектима, посебно када је реч о организацији тржишта електричне енергије.
Србија је прописе који су у складу са захтевима Енергетске заједнице, како је истакао, донела и пре рока, што нису могле да постигну чак и неке чланице ЕУ.
То се делимично односи и на нафтни сектор, али је још потребно радити на смањењу емисије штетних гасова из нафтних постројења, као и на већој употреби биогорива, указао је Бушле.
Помоћник министра рударства и енергетике Јелена Симовић подсетила је на то да је Србија крајем прошле године донела нови Закон о енергетици, и додала да је припремљена нова Стратегија развоја енергетике, којом је предвиђено усклађивање циљева који су усаглашени са енергетском и климатском политиком ЕУ.