Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Без одлуке о висини минималне цене рада за 2016. годину

Без одлуке о висини минималне цене рада за 2016. годину

Београд, 7. септембар 2015. године – Председавајући Социјално-економском савету Републике Србије и председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић изјавио је да чланови овог савета нису на данашњој седници донели одлуку о висини минималне цене рада за 2016. годину.



Атанацковић је на конференцији за новинаре у Влади Србије најавио да ће 14. септембра бити одржана нова седница тог тела, када ће бити познат коначан став по том питању.

Он је навео да представници синдиката траже да се минимална цена рада повећа са садашњих 121 динар на 143,5 динара по радном сату, а послодавци и представници ресорних министарстава да се она задржи на садашњем нивоу.

Према његовим речима, постигнут је договор о томе да радна група, коју чине представници четири организациона дела Савета (синдикати, послодавци, представници министарстава финансија и рада), сутра одржи састанак и почне разматрање њихових предлога који су прилично супротни.

Атанацковић је истакао да представници Уније послодаваца, Министарства финансија и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања имају један став у вези са минималном ценом рада, а да синдикати имају другачији.

У току недеље ћемо видети да ли ти ставови могу да се евентуално приближе, при чему ћемо наредног понедељка одржати седницу, тако да ћемо имати став Савета по питању висине минималне цене рада, рекао је он.

Атанацковић је истовремено указао на то да фирме имају мање промета, да се смањила потрошња и да су се у неким општинама повећали парафискални намети фирмама.

Он је подсетио на то да би Савет, односно Влада Србије уколико се чланови Савета о томе не договоре, до 15. септембра требало да се изјасни о минималној цени рада.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и члан Социјално-економског савета Александар Вулин навео је да је Србија ове године исплатила отпремине за 14.336 радника из предузећа у процесу приватизације, у шта је утрошено 7,6 милијарди динара.

Вулин је прецизирао да су ова лица радила у 176 предузећа, а да је за исплаћивање отпремина за раднике предузећа која су у процесу приватизације у Фонду за ову годину опредељено укупно 16 милијарди динара.

Апелујем и на раднике и на синдикате да нам се обраћају и да користе права која нудимо из социјалног програма. Озбиљни смо у овом процесу и хоћемо да се заврши до краја, рекао је министар.

Влада Србије је у септембру прошле године донела одлуку о томе да минимална цена рада за 2015. годину износи 121 динар по радном сату.

Минимална цена рада се пре тога није мењала две године и износила је 115 динара по радном сату.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs