Београд, 1. септембар 2015. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић оценио је данас да су разговори са Мисијом Међународног монетарног фонда (ММФ) успешно завршени, да су резултати добри, а да економија Србије бележи раст.
Вујовић је на заједничкој конференцији за новинаре у Влади Србије са представницима ММФ-а, поводом друге ревизије трогодишњег аранжмана из предострожности са Међународним монетарним фондом, рекао да су то резултати рада ове Владе и премијера Александра Вучића.
Од скоро вероватног банкрота дошли смо до сређених финансија, до унапређења у фискалном дефициту и прешли смо, од рецесије која је претила да постане велики проблем, у позитиван раст економије, истакао је Вујовић.
Он је навео да најтежи задаци у структурним реформама тек предстоје, као и да треба завршити приватизацију предузећа, променити ниво ефикасности јавних предузећа и реформисати државу.
Држава 20. века је за нама, а треба нам држава 21. века, електронска држава која може да се ефикасно носи са изазовима привреде, ризика у окружењу и свету и која може да реформише сопствену привреду и побољша живот становника, поручио је министар финансија.
Гувернер Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић је рекла да Србија проналази свој пут у настојањима да буде земља уравнотеженог раста, ценовне стабилности, конкурентске привреде и друштвеног напретка.
Табаковић је нагласила да очекује да ће оцена о добром правцу Србије бити потврђена и од стране борда те институције кроз позитивну оцену.
Према њеним речима, разговори са ММФ-ом, који никад нису лаки, сада су били конструктивни, свеобухватни и сврсисходни и резултат тога је постизање начелног договора у свим областима.
Она је навела и да НБС постизањем и одржавањем ценовне и финансијске стабилности даје допринос настојањима Владе.
Уз подршку ММФ-а, додала је она, и добру сарадњу НБС, Владе и осталих органа аранжман са ММФ-ом ће бити успешан.
Шеф Мисије ММФ-а Џејмс Руф изјавио је да је ММФ ревидирао раст БДП-а Србије на 0,5 одсто и изразио очекивање да ће се тај раст у наредном периоду убрзати, оценивши да програм ММФ-а у Србији доноси добро резултате.
Постојао је страх да ће велико фискално стезање каиша ове године штетити расту, али уместо тога видели смо раст, као и повећање запослености и пад незапослености, рекао је Руф.
Он је нагласио и да је инфлација остала на истом нивоу, а да је девизни курс стабилан.
То ће наравно зависити од даљих здравих потеза у макроекономској политици и од интензивираних структурних реформи које ће побољшати функционисање економије, рекао је Руф.
Мисија ММФ је, како је он додао, постигла договор са Владом Србије на нивоу тима, а у вези с другом ревизијом стенд-бај аранжмана са Србијом и прецизирао да то сада треба да одобре и руководство и Извршни одбор ММФ-а.
Очекујемо да ће састанак борда бити средином октобра, након чега ће сви детаљи везано за договорене политике бити објављени на нашем веб сајту, навео је Руф.
Према његовим речима, фискални резултати су добри, дефицит је нижи него што је пројектовано, побољшана је наплата прихода, али су инвестиције у земљи ниже него што се очекивало.
Видео сам да постоји заједничка одлучност у земљи да се реше проблеми са којима се Србија суочава већ дужи низ година, истакао је Руф.
Руф је најавио да ће следећи пут Мисија ММФ-а доћи у ревизију у новембру 2016. године и да ће се тада разговарати о томе у којој мери ће моћи трајна повећања прихода да се користе за додатну потрошњу у 2016. години.
Он је говорећи о структурним реформама и о државним предузећима, изразио задовољство што види да је дошло до веће дисциплине уплата у државном сектору, истакавши да у наредном периоду држава мора да ојача примену реформи у сектору државних и јавних предузећа, и то поред осталог путем приватизације, реструктурирања и стечаја.
Све ово се ради у намери да се помогне економији да се развија и да се реализује бржи раст у наредним годинама, закључио је Руф.