Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Однос Србије према мигрантима пример за суседе и ЕУ

Однос Србије према мигрантима пример за суседе и ЕУ

Суботица, 1. септембар 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички оценила је данас да однос Србије према мигрантима може бити пример људскости и солидарности који на[а земља показује и суседима, али и Европској унији, којој тежи.


Удовички је у обраћању на Свечаној седници Скупштине града Суботице поводом Дана града оценила да се Суботица најозбиљније суочава са проблемом миграната, и указала на то да ће ова криза трајати, и чак расти.

Свако ко се људски и организовано понаша према мигрантима је амбасадор Србије и донеће промену која је важна, промену у односу на то како свет гледа нас, поручила је потпредседник Владе.

Удовички је економске прилике у Суботици и пројекте који су пред овим градом оценила као импресивне, уз напомену да је сигурно да је Суботица имала среће, али и да је радила и искористила прилику која јој је пружена.

Према њеним речима, организација у Суботици јесте пример за остатак Србије како да се привуку инвеститори, уз поштовање права и прописа, имајући у виду то да је најважнији задатак свих у земљи отварање нових радних места.

Дан града се 1. септембра обележава у знак сећања на 1779. годину, када је аустроугарска монархиња Марија Терезија прогласила Суботицу слободним краљевским градом.

Под слоганом “Рођендан града” приређен је вишедневни културни, забавни и спортски програм.

Удовички је потом, на конференцији за новинаре, указала на то да је за сада рано да Закон о инспекцијском надзору покаже велике резултате, али и да је тај документ већ пружио значајан допринос на том плану што и нерегистрована лица потпадају под удар инспекције и што показују намеру да пређу у легалну сферу.

Она је истакла да закон утиче на велику промену у понашању и доноси резултате сваки дан, али и поновила да ресурси у инспекторатима нису добро расподељени и да недостаје инспектора.

Према њеним речима, сада су по први пут успостављена тела и органи које закон предвиђа како би постојала боља координација на републичком нивоу, при чему треба да се појача и координација на окружном, а затим и на локалном нивоу.

Потпредседник Владе је, говорећи о рационализацији јавне управе, навела да очекује да ће након ток процеса, пензионисања и узимања отпремнина, до краја године из јавне управе отићи приближно 30.000 људи.

Од тог броја, до сада је отишло више од половине. Једини начин да отворимо нова радна места јесте боља управа, због чега фокус не треба да буде на бројевима, већ на организацији посла, поручила је она.

У Србији смо навикли на то да нас систем спутава, сналазимо се, жалимо се, али га не мењамо. Сада морамо да га мењамо и на томе радимо, нагласила је
потпредседник Владе.

Удовички је присуствовала и презентацији пројекта Е-три Савета Европе који обухвата 36 општина региона, а који ће омогућити превођење општинских докумената на три језика мањине - српски, хрватски и мађарски.

Она је обишла и Управу граничне полиције на Хоргошу, као и привремени прихватни центар за мигранте у Вашаришту.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs