Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Образовање у Србији усклађивати са потребама тржишта рада

Образовање у Србији усклађивати са потребама тржишта рада

Београд, 27. август 2015. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Срђан Вербић и амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф отворили су данас конференцију „Развој предузетничког учења у Србији“.

Фото: Танјуг

Вербић је том приликом поручио да предузетнички дух треба гајити и младима омогућити да га развијају, истичући да код ученика треба развијати и знање и вештине, јер је циљ стварање компетентног човека за тржиште рада.

Он је навео да се стално истиче да образовање треба да буде усклађено са потребама тржишта рада, али да се то често изједначава са оним што су захтеви и интереси послодаваца.

Будући запослени треба да имају своје интересе, јер ће они креирати тржиште рада, навео је министар и напоменуо да по недавном истраживању "Балкан барометра" 80 одсто младих своје будуће запослење прижељкује у јавном сектору.

Према његовој оцени, дилема да ли у школама треба да буде више општих или стручних предмета не би требало да постоји јер су подједнако потребни и знање и вештине, као и развој ставова и компетенција код младих којима је потребно помоћи да покрену свој посао.

Киф је истакао да је динамичан и снажан приватни сектор показатељ сваке економије, наводећи да се у Великој Британији ради на повезивању образовних установа и компанија.

Амбасадор је рекао да је велики успех то што је у последње три године у Великој Британији покренуто више од 400.000 предузећа, уз напомену да су предузетници иноватори, људи са идејама, спремни на учење и мењање света, али и спремни за ризик.

Предузетништво је таленат, али и вештина, оценио је Киф и истакао да ће данашња конференција бити прилика да се размене искуства и модели за подстицање предузетништва.

Конференција је окупила више од 150 наставника и директора основних и средњих школа, као и предузетнике који већ успешно послују у нашој земљи.

Циљ овог скупа јесте да омогући учесницима упознавање са успешним моделима предузетничког учења у Србији, Великој Британији и региону.

Такође, биће представљено истраживање о предузетничком учењу у Србији, постојећим моделима и ефектима, као и примери добре праксе из региона.

Конференцију организују "Бритиш каунсил", Амбасада Велике Британије и Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, а партнери су Министарство просвете, науке и технолошког развоја и Министарство привреде Владе Србије.

Скуп се реализује у оквиру пројекта „Образовање за запошљавање“ који спроводи "Бритиш каунсил" са циљем да обезбеди размену искустава у решавању проблема незапослености, развоја предузетништва, иновација, смањења сиромаштва и економског развоја.

Пројекат подржава реформе у Србији у области развоја људских ресурса, са фокусом на образовне политике и политике запошљавања, међусекторску сарадњу, представљање конкретних решења и искустава Велике Британије, као и упознавање начина на који се предузетничко учење успешно реализује у школама у нашој земљи.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs