Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија учвршћује односе са пријатељским земљама

Србија учвршћује односе са пријатељским земљама

Београд/Канкун, 25. август 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић имао је у Канкуну, где учествује на Првој конференцији држава потписница Уговора о трговини наоружањем (АТТ), низ билатералних састанака са министрима спољних послова Мексика, Гватемале, Јамајке и Тринидада и Тобага.

Министар спољних послова Тринидада и Тобага Винстон Дукеран и Ивица Дачић
Фото: Министарство спољних послова

Дачић је истакао задовољство разговорима које је водио, и објаснио да су, поред основног циља, а то је да се укаже на то шта Србија ради на плану контроле трговине наоружања, остварени и најзначајнији циљеви у вези са билатералним контактима са земљама које су у овом тренутку значајне за нас, нарочито по питању Косова и Метохије.

Имао сам веома добар разговор са домаћином, министром спољних послова Мексика, навео је он и подсетио на то да Србија и Мексико наредне године обележавају 70-годишњицу успостављања дипломатских односа.

Први потпредседник Владе је указао на то да је за Србију веома важно да Мексико неће мењати своју подршку, и истакао да наша земља ужива пуно разумевање када је реч о питању очувања територијалног интегритета, односно када је реч о једнострано проглашеној независности Косова и Метохије.

Према његовим речима, слична позиција постоји и код министра спољних послова Тринидада и Тобага, при чему је то такође једна од веома значајнијих земаља, која жели да средиште овог уговора о трговини наоружањем буде управо у Тринидаду и Тобагу.

Установили смо да Тринидад и Тобаго веома принципијелно подржава став Србије у вези са питањем територијалног интегритета. Ово је веома значајно, зато што је Тринидад и Тобаго чланица Извршног савета Унеска, где је могуће да захтев Косова, који Србија сматра супротним принципима међународног права, буде на дневном реду, истакао је Дачић.

Сличне ставове, како је додао, имају и министри спољних послова Јамајке и Гватемале, а о томе је разговарано и са помоћником министра иностраних послова Аргентине.

Представници земаља са којима смо данас имали билатералне разговоре заступају веома чврст став када је реч о територијалном интегритету, не само због пријатељства са Србијом и због тога што имају проблеме и на својим територијама, већ зато што сматрају да међународно право треба да се базира на принципима, а не на интересима и на сили, поручио је први потпредседник Владе.

Циљ наше посете Мексику је остварен, а то је да учврстимо наше односе са земљама које имају пријатељски став према Србији и према нашем основном и најтежем питању, а то је питање Космета, истакао је Дачић.

Према његовим речима, Мексико, Аргентина, Тринидад и Тобаго, Јамајка и Гватемала ће у том смислу наставити да подржавају политику Србије, односно неће признавати једнострано проглашену независност Косова и Метохије.

Ивица Дачић са Жаном Аселборном
Фото: Министарство спољних послова

Такође, он је навео да је у Мексику имао прилику да разговара и са европским званичницима који су присуствовали овом заседању, и то са министром иностраних послова Луксембурга Жаном Аселборном и министром спољних послова Швајцарске Дидијеом Буркхалтером.

Дачић је указао на то да је са Аселборном разговарао о ономе што Луксембург у овом тренутку највише интересује, с обзиром на то да је та земља председавајућа ЕУ, а то је проблем миграната.

Према његовим речима, Аселборн је изнео став да је то приоритетно европско питање, о којем ће највероватније почетком октобра бити одржана конференција министара спољних и унутрашњих послова у Мађарској, уз учешће земаља чланица ЕУ и земаља региона западног Балкана које погађа криза миграната и избеглица.

Министар иностраних послова Луксембурга сматра и да Србија до краја ове године треба да отвори прва преговарачка поглавља, истакао је Дачић и додао да очекује да ће председавајући Савету министара ЕУ посетити Србију у наредним месецима, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs