Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > УН доследне у поштовању Резолуције 1244 о Косову

УН доследне у поштовању Резолуције 1244 о Косову

Београд, 22. август 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић састао се у Њујорку, где је учествовао на седници Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН) посвећеној раду Унмика, са генералним секретаром УН Бан Кимуном.

Ивица Дачић и Бан Кимун
Фото: Министарство спољних послова

Дачић је истакао да је са Кимуном разговарао о многим темама, са посебним акцентом на питање Косова и Метохије.

Он је пренео да је Кимун потврдио да ће се Мисија Унмик на Космету, коју ће од сада предводити његов нови специјални представник Танин, чврсто држати Резолуције 1244, која ће и даље бити главна основа политике УН према проблему Космета.

То је за нас веома важно, зато што сматрамо да УН треба да се придржавају јединог легалног и важећег документа на Космету, истакао је први потпредседник Владе и подсетио на то да је тај документ статусно неутралан, у складу са чим се морају спречити сви једнострани потези Приштине.

Такође, како је пренео, на састанку је било речи и о захтеву Косова за чланство у Унеску.

Дачић је поновио да су УН одбиле да доставе захтев Косова за чланство у Унеску и да остају доследне Резолуцији 1244, и нагласио да је Кимуну и чланицама Савета безбедности представио три аргумента која су кључна по том питању.

Први је, како је навео, да Космет по Резолуцији 1244 не може да буде члан специјализованих агенција, односно организација у оквиру УН.

Други аргумент јесте однос који приштински органи имају према великом културном и верском наслеђу Србије на Космету, односно начин на који се они односе према имовини Српске православне цркве, и то не само у последњих 10 до 15 година, већ током читаве историје, истакао је Дачић.

Према његовој оцени, на то указује чињеница да је више од 260 цркава и манастира уништено у последњих 16 година.

Први потпредседник Владе подсетио је и на то да су четири објекта под заштитом Унеска и да припадају светској културној баштини, као и да их је Унеско уврстио у културна наслеђа светског карактера управо због опасности од оваквих захтева представника приштинских органа.

Према његовим речима, трећи аргумент јесте тај да Приштина својим предлозима закона планира да читаву имовину Српске православне цркве прогласи имовином такозване косовске државе.

Зато смо ми јасно рекли да је то за нас апсолутно неприхватљиво и да ћемо се свим средствима борити против такве политике, која представља кршење Резолуције 1244 СБ УН, поручио је Дачић.

На састанку је било речи и о веома успешној сарадњи коју Србија има у оквиру мировних операција УН, с обзиром на то да је наша земља седма у Европи и прва у региону по броју војника и полицајаца који учествују у мировним мисијама УН.

Једна од тема разговора била је и припрема за отварање куће УН у Србији, где ће све специјализоване агенције светске организације које постоје у Београду бити смештене на једном месту.

То ће бити прилика за то да генерални секретар УН до краја ове године, или почетком наредне године, посети Београд.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs