Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Министарска конференција ОЕБС-а у децембру у Београду

Министарска конференција ОЕБС-а у децембру у Београду

Београд, 14. август 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић најавио је данас да ће састанак Министарског савета ОЕБС-а, на којем се очекује више од 1.500 учесника, бити одржан 3. и 4. децембра у "Комбанк арени" у Београду.

Фото: Танјуг

Дачић је у ресорном министарству, приликом представљања досадашњих и планираних активности у вези са поменутим скупом, навео да још није познато који министри спољних послова ће учествовати на састанку, али да нема сумње да ће тај број бити велики.

Он је указао на то да се састанак Министарског савета ОЕБС-а организује уз највеће мере штедње, уз подсећање на то да је Швајцарска прошле године за тај догађај потрошила 24 милиона швајцарских франака, док је буџет Србије током председавања ОЕБС-у три милиона евра.

Овај састанак је политички веома важан за Србију, истакао је Дачић, који је и председавајући ОЕБС-у и председник Организационог одбора предстојећег скупа.

Он је напоменуо да је "Комбанк арена", по критеријумима ОЕБС-а, једини простор у Београду који испуњава све техничке и безбедносне услове, уз оцену да ће бити велики изазов да се од тог простора направи место за политички догађај.

Извршни комитет ће, како је додао, у наредним данима разматрати сва питања у вези са организацијом министарске конференције.

Дачић је поновио да ће Србија наставити борбу да Косово не уђе у Унеско, и додао да ће та организација коначну одлуку о томе донети у новембру.

Он је објаснио да ће у октобру бити одржана седница Извршног савета Унеска, а у новембру и Генерална конференција, која ће на основу предлога Извршног савета донети одлуку о захтеву за пријем Косова у ту организацију.

Према његовим речима, Србија ће пратити како која земља чланица Савета гласа, при чему је од 58 земаља чланица 33 признало Косово, али та бројка не мора ништа да значи, с обзиром на то да је реч о културној баштини.

Дачић је поновио да је то важно државно питање, којим треба да се баве држава, цело друштво, СПЦ, САНУ и друге институције.

Он је, наводећи да је Косово поднело директно захтев Унеску, након што су УН одбиле да тај захтев проследе својој организацији, рекао да је сада на генералном директору Унеска Ирини Боковој да види како ће даље поступати.

Уколико Унеско буде затражио од УН мишљење, оно не може бити другачије од тог да Косово не испуњава ни формалне ни суштинске услове за пријем, односно да Косово није држава, већ је под протекторатом УН, закључио је Дачић.

На састанку су учествовали и председник Извршног комитета и в. д. генералног секретара Министарства спољних послова Вељко Одаловић и заменик председника Организационог одбора и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs