Бор, 6. август 2015. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић потврдио је данас у Бору да су резултати геолошких истраживања америчке рударске компаније "Фрипорт Мекморан" у околини Бора показали да је реч о значајном налазишту бакра и злата, које би могло имати светску класу.
Антић, који је са министром за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александром Вулином присуствовао обележавању Дана рудара и Дана Рударско-топионичарског басена Бор, истакао је да се све активности те компаније на месту Чукару Пеки код Бора пажљиво прате, као и да се очекују добри резултати.
Министар је изразио наду да ће "Фрипорт" што пре започети и експлоатацију руде, и поручио да рудари не треба да брину за своју будућност, да ће бити отварања нових рудника и нових радних места јер је Србија била и биће рударска земља.
Влада Србије има велику веру у тај сектор и свесна је чињенице да је Србија смештена на налазиштима руда која ће омогућити привредни развој земље, нагласио је Антић.
Он је, честитајући рударима данашњи празник, истакао да је то најтежи посао на свету и да ће Влада учинити све да кроз нове инвестиције повећа безбедност и сигурност рудара на радном месту.
Влада ће, како је нагласио, учинити све да Србија има модерну индустрију и рударство, с обзиром на то да постоји могућност да се у тој привредној грани запосли велики број рудара.
Пред нама је проналажење стратешких партнера за отварање нових рудника, указао је Антић и додао да очекује да ће у релативно кратком року бити повећана делатност у руднику Мајданпек.
Држава ће инвестирати у рударство, посебно у проширење копова у Колубари и Костолцу, а надам се и у Ресавици, а у наредних неколико месеци требало би да буде усвојен и нови закон о рударству који ће привући инвеститоре, али и допринети повећању безбедности рудара, поручио је Антић.
Вулин је упутио честитке рударима поводом празника, и истакао да Влада Србије рачуна на њих и рударство као привредну грану јер је то велика развојна шанса наше земље.
Он је поновио да рудари обављају најтежи посао у Србији, и исказао захвалност рударима РТБ Бор, који су подржали усвајање новог Закона о раду.
Дан рудара установљен је у знак сећања на 6. август 1903. године, када су се рудари Сењског рудника код Деспотовца штрајком изборили за повратак на посао тројице отпуштених колега, за скраћење радног времена и за бесплатно уље за лампе за осветљење јама, које су до тада сами плаћали.