Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Почетак санације клизишта у Лебану

Почетак санације клизишта у Лебану

Лебане, 3. август 2015. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за ванредне ситуације Велимир Илић изјавио је данас у Лебану да се штета од клизишта још процењује, али да је сигурно да је она већа од милијарду евра.

Илић је објаснио да ће за санацију активних клизишта бити потребно више година и да Влада Србије ради на томе да систематски реши тај проблем.

На подручју Србије евидентирали смо 3.450 клизишта која су тренутно најактивнија, а иначе, према нашој процени, укупан број клизишта у Србији је око 30.000, навео је министар.

Он је са председником општине Лебане Гораном Јањићем данас потписао Протокол о међусобној сарадњи у циљу спровођења превентивних мера на отклањању последица у поплављеним подручјима.

Реч је о три милиона динара намењених првој фази испитивања и припрему документације за санацију клизишта у Немањиној улици у центру Лебана, будући да је клизиште у тој улици оштетило више стамбених објеката.

За локалитет угрожен клизиштем у Немањиној улици тренутно су завршени геотехнички истражни радови, које је извео Институт за путеве, а на основу јавне набавке коју је спровео Кабинет министра без портфеља задуженог за ванредне ситуације.

У току наредне недеље, како је најављено, биће расписан тендер за извођача радова који ће до јесени потпуно санирати порушене објекте и клизиште.

Јањић је потврдио да без помоћи Министарства проблем клизишта не би могао да буде решен.

Спремни смо за спровођење друге фазе санације клизишта. У току следеће недеље биће расписан тендер, након чега ће бити изабран извођач радова, и надам се да ће до јесени и кишног периода све бити завршено, поновио је он.

Илић је најавио да је у току формирање Катастра клизишта како би се тачно знале локације у Србији на којима неће бити дозвољена градња.

Катастар клизишта омогућиће да се забрани градња на таквим местима, а општинске инспекције имаће обавезу да не дозволе ником градњу на тим клизиштима, истакао је министар и поновио да ће Влада помоћи санацију клизишта, али да ће након тога општине и градови имати обавезу да брину о одржавању инфраструктуре око клизишта.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs