Београд, 1. август 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић и генерални секретар Организације америчких држава (ОАД) Луис Алмагро сагласили су се данас да су односи Србије и ОАД напредовали у протеклих неколико година, као и да треба радити на даљем јачању сарадње.
 |
Фото: Танјуг |
Дачић је на заједничкој конференцији за новинаре после састанка у Министарству спољних послова захвалио Аламагру за уравнотежени принцип ОАД када је реч о питању Косова и Метохије.
Он је као председавајући Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) рекао да се размишља и о потписивању Меморандума о сарадњи две организације.
Алмагро је навео да је важна референца за већину чланица ОАД што Србија као земља носи Титово наслеђе, истакавши да велики број чланица те организације нису признале независност Косова.
Он је рекао да та организација разматра стипендирање својих студената који би наставили школовање у Србији, а организација коју представља дели са Србијом исте приниципе поштовања територијалног интегритета.
Организацију америчких држава чине 34 државе Северне и Латинске Америке и Кариба, а Алмагро у Србији борави као гост предавач Центра за међународну сарадњу и одрживи развој (ЦИРСД) на семинару о међународним односима.
Дачић је овом приликом позвао и све институције у Србији да се укључе у борбу против пријема Косова у Унеско.
Према његовим речима, Косово није прошло квалификације да може да се пријави за чланство у Унеско и подсетио да је на Косову и Метохији уништено више од 250 православних споменика, цркава и манастира.
Српска православна црква (СПЦ), указао је он, има велике могућности да ради на томе, да разговара са православним црквама других земаља, као и са Католичком црквом, јер је реч о заштити хришћанства на Косову и Метохији.
Први потпредседник Владе и министар спољних послова изразио је уверење да ће Уједињене нације (УН) одбити захтев Приштине да доставе предлог за њено чланство у Унеско јер би, како је нагласио, такав потез био кршење међународних принципа и Резолуције 1244 СБ УН.
Али, то не значи да та битка неће бити настављена, упозорио је Дачић и додао да је могуће да се Косово само обрати Унеску, или да то учини нека друга држава, те да Србији зато предстоји тежак период политичке борбе.
Он је најављујући активности Министарства спољних послова током августа, рекао да ће 3. и 4. боравити у Ирану, а 6. августа ће у Египту присуствовати отварању новог Суецког канала.
Дачић је рекао да 18. и 19. августа у посету Србији долази министар спољних послова Ирака, док ће 21. августа у Њујорку бити одржана седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена Косову и Метохији, којој ће он присуствовати.
Према његовим речима, 24. августа ће у Мексику учествовати на конференцији Уједињених нација о наоружању, док ће 31. августа и 1. септембра бити одржан Бледски стратешки форум.
Први потпредседник Владе и министар спољних послова је најавио и да ће у Бечу 27. августа бити одржана конференција Шесторка западног Балкана, што ће бити добар искорак напред у процесу регионалне сарадње и европских интеграција.
Следећи такав скуп биће одржан у Француској 2016. године, рекао је Дачић и изразио очекивање Србије да ће до краја године бити отворена преговарачка поглавља у процесу приступања ЕУ.
Он је напоменуо да Србија остаје посвећена дијалогу са Приштином у Бриселу и примени бриселског споразума, указујући да је за Србију најважни део формирање Заједнице српских општина (ЗСО).
Са Приштином постоје проблеми у примени онога што је договорено у Бриселу, оценио је Дачић.
Дачић је најавио и да од понедељка, 3. августа, креће процедура именовања 30 нових амбасадора и генералних конзула Србије, који би требало да буду именовани до краја године.