Београд, 30. јул 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да албанска страна на Косову и Метохији има потребу да, због унутрашњих политичких разлога, опструира договор за потпуну имплементацију бриселског споразума.
Дачић је, одговарајући на питање посланика у Скупштини Србије, нагласио да је Заједница српских општина (ЗСО) најзначајнији део споразума који није испуњен.
Он је рекао да је то један од кључних критеријума у европским интеграцијама, уз подсећање на то да је Србија поштовала све што је потписала и да ће наставити да инсистира на потпуној примени споразума, чија је основна снага ЗСО.
Први потпредседник Владе је навео да представници Приштине долазе у Брисел са жељом да се не постигне договор, а Београд трпи последице такве политике.
Србија је због тога, како је истакао, успела да међународним чиниоцима стави до знања да је фактор решавања проблема, да је предвидив партнер и да договоре у којима учествује и реализује.
Он је нагласио да наша земља није променила своју позицију и да не признаје једнострано проглашену независност Косова, наводећи да такав једнострани чин не може бити легализован јер крши основне принципе међународног права.
Дачић, који је и председавајући ОЕБС-у, рекао је да Србија свакако не може више да брани територијални интегритет других земаља него што брани свој, као и да ће такву политику наставити.
Ако у ОЕБС-у готово на сваком састанку имате причу о томе да су нарушени основни принципи међународног права поводом Украјине, ми не можемо да превидимо чињеницу да је то прво учињено на примеру Србије, поручио је први потпредседник Владе.
Он је поновио да ће Србија учинити све што може да спречи чланство Косова у Унеску, и да државама чланицама Унеска стави до знања да би то са политичког и аспекта културне баштине био штетан потез.
Дачић је нагласио да је важно да све институције - Министарство културе и информисања Владе Републике Србије, Српска православна црква (СПЦ) и Српска академија наука и уметности (САНУ) заједно учествују у дипломатској борби како би се сачувала српска културна баштина.
Важно је, како је нагласио, да се спречи да дође до историјске ревизије, с обзиром на то да је основна намера предлагача иницијативе да српска културна баштина постане косовска.
Приштинска страна користи сваку ситуацију да не поштује бриселски споразум и да се, између осталог, пријављује за чланство у појединим организацијама које нису биле предмет разговора, као што је Унеско, закључио је Дачић.