Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија посвећена борби против тероризма и радикализма

Србија посвећена борби против тероризма и радикализма

Београд/Мадрид, 28. јул 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је у Мадриду да је Србија чврсто опредељена за то да одговори савременим безбедносним изазовима, међу којима су приоритетни борба против тероризма и свих видова екстремизма и радикализма.


Званични сајт Владе Србије преноси у целини данашњи говор првог потпредседника Владе на састанку на високом нивоу Комитета Савета безбедности Уједињених нација за борбу против тероризма и заустављање протока страних бораца:

„Поштовани председавајући,
Уважене екселенције,
Даме и господо,

Част ми је да учествујем на данашњем специјалном састанку Комитета за борбу против тероризма, који је посвећен једној од најзначајнијих и најизазовнијих тема данашњице. Желим да искористим прилику и да искажем захвалност Шпанији, као домаћину и актуелном члану Савета безбедности УН, на позиву Републици Србији за учешће на састанку, као и на пажњи коју посвећује питањима безбедности, нарочито изазовима које терористички акти и страни борци свакодневно постављају пред нас.

Србија је чврсто опредељена да одговори савременим безбедносним изазовима, међу којима борба против тероризма и свих видова екстремизма и радикализма представља наш циљ од приоритетног значаја. Република Србија, као један од 104 коспонзора Резолуције СБ 2178, снажно подржава њену пуну имплементацију.

Република Србија је свесна да комплексност феномена тероризма, екстремизма и сваке врсте радикализма захтева координирано деловање на ширем међународном плану и бављење свим њиховим аспектима у циљу свеобухватног одговора.

Уважене екселенције,

Република Србија се налази у специфичном окружењу, у којем постоје јаки центри преко којих се афирмише агресивна идеологија "Исламске државе", укључујући врбовање и слање страних терористичких бораца на кризна жаришта. Посебан изазов је територија Аутономне покрајине Косово и Метохија, на којој је феномен страних терористичких бораца изражен у великој мери.

Даме и господо,

Како бисмо ојачали своје капацитете за спречавање токова страних терористичких бораца и активније допринели овој заједничкој борби, водећи рачуна и о обавезама у процесу придруживања Европској унији, предузели смо бројне мере на стратешко-политичком, нормативном, институционалном и оперативном плану.

Постигнути су важни квалитативни помаци кроз усвајање неколико националних стратешко-доктринарних докумената, попут стратегија и процена ризика, чиме су дефинисани основни правци политике Србије у превенцији и супротстављању тероризму.

Учињени су кораци на усклађивању домаћег законодавства са међународним стандардима, између осталог, кроз новелирање Кривичног законика и допуне Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма и Закона о ограничавању располагања имовином у циљу спречавања тероризма. Ојачани су, такође, институционални капацитети у борби против тероризма.

Предузимају се појачане мере на оперативном плану, које, између осталог, имају за циљ подизање безбедности спољних граница и отежавање уласка страних терористичких бораца или њихов транзит преко Србије, праћење и онемогућавање путовања у конфликтна подручја, као и стварање услова за успостављање база података ради онемогућавања кретања и ефикаснијег надзора.

Екселенције,

Као што знате, Србија председава ОЕБС-у у 2015. години и дозволите ми да вам се данас обратим и у том својству.

У децембру 2014. године, за време швајцарског председавања, Министарски савет ОЕБС-а је усвојио Декларацију о улози ОЕБС-а у борби против феномена страних терористичких бораца у контексту имплементације резолуција СБ УН 2170 (2014) и 2178 (2014). Као део нашег заједничког плана рада са Швајцарском, српско председавање је ставило значајан акценат на имплементацију ове декларације.

У том смислу, организовали смо Конференцију ОЕБС-а на експертском нивоу на тему „Борба против подстицања и регрутовања страних терористичких бораца“, која је одржана 30. јуна и 1. јула у Бечу са циљем давања доприноса разговорима на високом нивоу о борби против насилног екстремизма, који ће бити одржани за време Генералне скупштине УН, у септембру ове године.

Снажно подстичемо све државе да дају подршку српском председавању и ОЕБС-у у њиховим настојањима.

Даме и господо,

Желео бих да искористим прилику и нагласим да ће Србији бити изузетна част да поново буде домаћин представницима Комитета за борбу против тероризма Савета безбедности Уједињених нација. Уверени смо да ће то бити одлична прилика да се заједнички анализирају мере које је Република Србија предузела у циљу јачања својих капацитета за спречавање токова страних терористичких бораца. Поменуо бих овом приликом и да је Република Србија недавно поднела обједињени извештај о капацитетима за спровођење резолуција СБ УН 1373 и 1624, у коме је детаљније разрађено шта све предузимамо у циљу сузбијања претњи и изазова везаних за токове страних терористичких бораца.

Србија је спремна да, у координацији са нашим партнерима широм света, допринесе сузбијању терористичких претњи и феномену страних терористичких бораца на националном, регионалном, европском и глобалном плану. Остајемо чврсто опредељени за борбу против тероризма и феномена страних терористичких бораца, и на том плану посебну пажњу придајемо институцијама из система Уједињених нација, као неоспорног лидера у светским оквирима и на овом плану", навео је Дачић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs