Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Рационализацијом до оптималног броја запослених у јавном сектору

Рационализацијом до оптималног броја запослених у јавном сектору

Београд, 27. јул 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички изјавила је да се смањење броја запослених у јавном сектору неће радити линеарно, већ само тамо где постоје вишкови, док ће ново запошљавање бити могуће онде где нема довољно кадрова.

Фото: Танјуг
Удовички је, образлажући у Скупштини Србије Предлог закона о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору, навела да ће важење новог закона бити ограничено до 2018. године.

Она је поручила да ће сви морати да се придржавају тог закона и да буду одговорни, као и да ће локалним самоуправама које не буду поштовале ограничење у максималном броју запослених бити привремено ускраћени трансфери из буџета.

Тим законом, како је објаснила, требало би да се омогући да се трошкови сведу у одрживе оквире са оптималним бројем запослених у јавном сектору, чиме би се унапредила ефикасност јавне управе.

Ово није закон о линералном смањивању запослених у свакој организацији и државном органу. Он захтева да се добро промисли о броју запослених и да свако одговара за свој ресор, нагласила је Удовички и истакла да сви морају да поделе одговорност и прихвате принципе рада којима ће држава постати одржива.

Она је, наводећи да нико не може да троши више него што има, рекла да се оптималан број запослених одређује на основу тога колико има одређених буџетских средстава.

Удовички је указала на то да у нашој земљи постоји дуга традиција избегавања промене организације, да не постоји умеће прилагођавања организационе структуре постојећим средствима и да се дуго одлагало оно што мора да се уради.

Предложени закон, како је истакла, поставља оквире и даје могућност да овог пута буде другачије.

Према њеним речима, законом се омогућавају нова запошљавања без добијања дозволе све док се она крећу у оквиру максималног броја запослених.

Она је указала на то да постоје озбиљне потребе за увођењем нових послова и нових профила како би се унапредило и модернизовало понашање државе, тако да ће бити новог запошљавања на путу Србије ка ЕУ, као што ће то, на пример, бити у Управи за аграрна плаћања.

Предложеним законом су, како је објаснила, предвиђене и стимулативне отпремнине, с тим што се сужава простор за злоупотребу јавних средстава.

Ако неко оде споразумно, не може да се запосли у јавном сектору у време трајања овог закона, указала је Удовички и напоменула да су предвиђене отпремнине у складу са законом.

Сви запослени који су стекли услов за пензију треба да иду у пензију, осим ако је руководилац идентификовао њихова радна места као неопходна, додала је она.

Када је реч о јединицама локалне самоуправе, како је указала, предложени закон даје широко постављени оквир за максимум запошљавања у систему јавног сектора локалних самоуправа, што ће зависити од типова, величине и других карактеристика локалне самоуправе.

Удовички је, говорећи о спровођењу закона, рекла да ће се користити могућност да се онима који не изврше рационализацију привремено ускрате трансфери из буџета, или да се не покрије онај део зараде за вишак запослених.

У 2015. години биће могуће да се за отпремнине на нивоу јединица локалне самоуправе користе средства из буџета, додала је она и навела да ће надзор над спровођењем закона обављати различите инспекције.

Удовички је, представљајући Предлог закона о Регистру запослених у јавном сектору, објаснила да је то више технички акт који треба да омогући праћење нарочито закона о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору, а који уређује и прикупљање и обраду података запослених у складу са Законом о заштити података о личности.

Регистар се заснива на самопријављивању од стране корисника јавних средстава, навела је она и додала да ће прави регистар, чија је израда у плану и треба да буде усвојен у наредне две године, бити везан за процес запошљавања и исплату зарада и онемогућавати било какве грешке и непријављивања запослених.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs