Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Неопходно веће учешће међународне заједнице у решавању проблема миграната

Неопходно веће учешће међународне заједнице у решавању проблема миграната

Београд, 17. јул 2015. године – Председник Координационог тела Владе Републике Србије за Прешево, Бујановац и Медвеђу Зоран Станковић изјавио је данас да држава дневно за функционисање Прихватног центра за мигранте у Прешеву издваја 15.000 евра, али да је у наредним месецима неопходно да обезбеди много више средстава, у чему очекује веће ангажовање међународне заједнице.

Фото: Танјуг

Станковић је у изјави за агенцију Танјуг рекао да је Прихватни центар за мигранте у Прешеву прво организовано место за прихват миграната у овом делу Европе, место где се они сваким даном све више и више појављују и где сваким даном обавезе државе расту.

Према његовим речима, у центар дневно дође између 700 и 900 миграната који илегално пређу нашу границу, а то значи да долазе без икакве документације, тако да Прихватни центар има све већу обавезу да их збрине на прави начин.

То подразумева, како је објаснио, пре свега њихову евиденцију, обезбеђивање папира са којима могу да се крећу по нашој земљи, здравствене прегледе и указивање неопходне медицинске помоћи, с обзиром на дуг пут и пешачење које оставља траг на њихово здравље, истакао је Станковић.

Поред тога, како је додао, неопходно је извршити њихову регистрацију, која обухвата узимање отиска прстију и фотографисање, након чега следи окрепљивање и купање.

Председник Координационог тела указао је на то да је за жене и децу обезбеђено посебно одељење где могу да преспавају у креветима, док су за мушкарце обезбеђени шатори у којима могу да се одморе.

Мигранти у Прихватном центру остају најдуже 24, а евентуално 48 часова, након чега одлазе на север, очекујући да ће наставити пут ка земљама западне Европе,
објаснио је Станковић.

За мигранте је, како је додао, обезбеђен и шинобус из Прешева ка центрима за њихово збрињавање, као што је центар у Кањижи.

Он је напоменуо да је посебно забрињавајуће то што је, за разлику од првог налета избеглица у којем је било веома мало деце, њих сада много више, због чега постоји много већа потреба да им се помогне, што изискује додатне напоре и средства.

Станковић је навео да је приближно 400 оброка дневно за мигранте обезбедио УНХЦР, а остале оброке обезбеђују Црвени крст и Комесаријат за избеглице Републике Србије, док у набавци лекова, којих тренутно има довољно, помаже међународна заједница.

Он је изразио очекивање да ће се међународна заједница више ангажовати у наредном периоду, имајући у виду велики трошак који Прихватни центар у Прешеву представља Влади Србије.

Према његовим речима, талас миграната у Прешеву трајаће не само ово лето, већ наредних неколико година, с обзиром на ситуацију у земљама из којих они долазе, што изискује знатна материјална средства.

Колико ћемо бити у могућности да тако и наставимо, у овом тренутку не може се рећи јер се све што се тренутно чини ради захваљујући помоћи државе, приватних донатора, међународне заједнице и свих који желе да помогну, указао је он.

Прешево ће моћи да се у овом периоду и у неколико наредних месеци избори са приливом миграната на прави начин, оценио је Станковић и изразио задовољство због тога што су локална самоуправа и становништво показали велики степен одговорности и активности да се тим људима помогне.

Он је поновио да ће у наредним месецима међународна заједница морати да обезбеди више средстава, с обзиром на ситуацију у нашој земљи, економску кризу и велики број избеглица које у Србији већ живе двадесет и више година.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs