Заштитом географског порекла производа до веће конкурентности
Пирот, 11. јул 2015. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић изјавила је данас да ће наша земља заштитом географског порекла своје производе учинити препознатљивијим на тржишту ЕУ, што ће допринети њиховој конкурентности.
Богосављевић-Бошковић је приликом посете Пироту, где је разговарала са председником те општине Владаном Васићем и представницима локалне самоуправе, објаснила да производи који носе једну од ознака географског порекла припадају производима више ценовне категорије.
Ти производи, како је навела, доносе повећање прихода произвођачима, повећавају препознатљивост подручја на којима се производе, омогућавају бржи развој руралног туризма, повећавају могућност извоза и оснивања удружења, задруга и кластера, са циљем заједничког наступа на тржишту.
Она је, међутим, упозорила на то да производи са ознаком географског порекла морају да гарантују препознатљив квалитет, негују и развијају локалну традицију и промовишу регионални идентитет, и на тај начин спречавају миграције становништва из регије.
Унапређење политике квалитета постављено је као један од приоритета у Стратегији пољопривреде и руралног развоја Србије од 2014. до 2024. године, подсетила је Богосављевић-Бошковић.
Према њеним речима, у складу са тим је произвођачима хране која носи неку од ознака географског порекла, законом којим се уређују подстицаји у пољопривреди и руралном развоју, омогућена и додатна подршка.
Та помоћ се, како је навела, испољава кроз подршку инвестицијама у примарну пољопривредну производњу, инвестицијама у прераду и маркетинг у секторима млека, меса, воћа и поврћа, као и кроз подршку унапређењу конкурентности и достизању стандарда квалитета.
Богосављевић-Бошковић је посетила и Млекарску школу „Др Обрен Пејић“ у Пироту, познату по ручној изради „пиротског качкаваља“, радионицу за производњу „пеглане кобасице“ и ћилимарску задругу „Дамско срце“.
Након тога, она ће обићи и млекару „Стара планина“, која се бави израдом „старопланинског качкаваља“, Парк природе „Стара планина“, Наставну базу за планинско сточарство Универзитета у Београду и село Горњи Криводол, где ће разговарати са наставним особљем, студентима и сточарима.
У Србији је заштита географског порекла дефинисана Законом о ознакама географског порекла, који се, поред пољопривредних и прехрамбених производа (осим вина и јаких алкохолних пића), односи на све природне и индустријске производе, производе домаће радиности и на услуге.
Тренутно имамо 36 пољопривредних и прехрамбених производа (осим вина и ракија) који су регистровани именом порекла или географском ознаком.
То су говеђа ужичка пршута, свињска ужичка пршута, ужичка сланина, сремски кулен, сремска домаћа кобасица, сремска салама, пожаревачка кобасица, ртањски чај, кривовирски качкаваљ, хомољски овчији сир, хомољски козји сир и хомољски крављи сир.
Такође, регистровани су и вршачко шампион пиво, кладовски кавијар, апатинско јелен пиво, петровска клобаса, лесковачко роштиљ месо, ваљевски дуван чварци, сврљишки качкаваљ, футошки свежи и кисели купус, хомољски мед, ариљска малина, сврљишки белмуж, старопланински качкаваљ и лесковачки домаћи ајвар.
Географску ознаку имају и фрушкогорски липов мед, качарски мед, сјенички овчији сир, сјеничка јагњетина, пиротски качкаваљ од крављег млека, сомборски сир, ечански шаран, златарски сир, сјенички крављи сир, вршачка шунка и лемешки кулен.