Гостун, 8. јул 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић саопштио је да је прошле године у Србију ушло шест милиона возила, док их је у прва три месеца ове године било чак 14 одсто више него у истом прошлогодишњем периоду, што довољно говори о потенцијалу транзитног туризма.
 |
Фото: tanjug.rs |
Љајић је заједно са директором Туристичке организације Србије (ТОС) Горданом Пламенац посетио новоопремљени гранични прелаз Гостун, између Србије и Црне Горе, у оквиру промотивне кампање "Моја Србија".
Он је том приликом са представницима ТОС-а и волонтерима делио путницима који улазе у земљу промотивни материјал „Добродошли у Србију – осмех гостопримства“, који промовише туристичке атракције на међународним коридорима кроз нашу земљу.
Љајић је, исказавши захвалност Влади Швајцарске на помоћи и финансијској подршци у реализацији пројекта за унапређење транзитног туризма, навео да Србија жели да део путника задржи на туристичким дестинацијама дуж пута којим пролазе, што је и сврха ове кампање.
Почели смо са постављањем билборда и тај пројекат ће се наставити до 1. септембра, објаснио је он и напоменуо да ће, осим тога, сви гранични прелази бити покривени бесплатним интернетом како би путници могли да користе мобилну апликацију са свим информацијама о туристичким знаменитостима.
Према његовим речима, информисаност је веома важан сегмент кампање јер омогућава да део тих туриста који пролазе кроз Србију задржимо како би трошили више новца у нашој земљи.
По први пут, како је нагласио, на простору читаве југозападне Србије биће постављена и сигнализација за произвођаче сира, кајмака, пршуте, ракије и меда, тако да ће туристи имати прилику да сврате и купе производе по којима је овај регион познат.
Истовремено, он је истакао да је интересовање за доделу ваучера за летовање у Србији велико и да се због тога размишља о продужавању рока за пријављивање грађана.
Највећи број оних који се пријављују су пензионери и њих је приближно 60 одсто, док све остале категорије које стичу право на ваучер чине 40 одсто, прецизирао је потпредседник Владе.
Љајић је нагласио да је једна од најчешћих примедби грађана прекратак рок за пријављивање, због чега се разматра то да се продужи рок за подношење пријава за доделу ваучера, а одлука о томе биће донета до краја недеље.
Министарство трговине, туризма и телекомуникација ће, како је најавио, покушати да олакша процедуре за пријављивање, као и да у ходу исправи све остале евентуалне недостатке.
Уколико продужимо рок, а верујем да хоћемо, очекујемо да ће велики број домаћих туриста искористити ову погодност како би летовали у Србији, закључио је Љајић.