Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Представљене измене Закона о основама система образовања и васпитања

Представљене измене Закона о основама система образовања и васпитања

Београд, 7. јул 2015. године – Помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Снежана Марковић изјавила је данас да Нацрт закона о изменама и допунама Закона о основама система образовања и васпитања предвиђа, између осталог, могућност да школе оснивају центре за наставне и ваннаставне активности.

Марковић је на округлом столу, одржаном у оквиру јавне расправе о овом документу, навела да се измене и допуне односе и на повезивање са системом војног образовања и усклађивање са Законом о основном образовању одраслих.

Она је напоменула да је 50 одсто од 185 чланова старог Закона о основама система образовања и васпитања промењено или поново написано.

Према њеним речима, поред побољшања самог закона и исправки уочених проблема из праксе, основни разлог за приступање том послу јесте и жеља да се чује стручно мишљење наставника и професора и да се трасирају нови развојни правци.

Марковић, која је и председник Радне групе за израду поменутог нацрта, указала је на то да је министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић у читавом процесу имао веома активну улогу.

Такође, како је додала, велики корак напред било је и то што су у радној групи од самог почетка, заједно са запосленима у Министарству, били и представници синдиката.

Једну од новина овог закона представља и могућност школа да се баве проширеном делатношћу зарад основне образовне функције, као што су производња, продаја и стручно усавршавање, објаснила је она.

Према њеним речима, на основу овог документа родитељи ће бити дужни да у року од два дана од почетка изостајања обавесте одељенског старешину о спречености ученика да долази у школу, а у року од три дана од дана престанка спречености оправдају изостанак ђака.

Марковић је нагласила да уколико родитељ не поступи у складу са ставом овог члана, школа је дужна да у року од два дана обавести родитеља, односно старатеља да ученик не похађа наставу.

У данашњој јавној расправи учествовали су бројни директори школа из читаве Србије, као и наставници и представници синдиката и Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

На данашњем округлом столу било је речи о органима установе, док ће се сутра разговарати о свим новинама које доноси поменути закон.
Нацрт закона објављен је на сајту Министарства просвете, науке и технолошког развоја, као и на порталу www.euprava.gov.rs.

Сви заинтересовани, уколико нису у могућности да присуствују јавним расправама, своје коментаре могу доставити путем упитника.

Предлози и примедбе могу се упутити ресорном министарству и на имејл javna.rasprava@mpn.gov.rs


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs