Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Новим Законом о заштити природе чувари заштићеног подручја добијају статус службеног лица

Новим Законом о заштити природе чувари заштићеног подручја добијају статус службеног лица

Тара, 4. јул 2015. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић најавила је данас да ће се Нацрт закона о националним парковима, којим је планирано проширење Националног парка „Тара“ на подручје Заовина, као и измене и допуне Закона о заштити природе, наћи у скупштинској процедури у септембру.

Фото: mpzzs.gov.rs

Богосављевић-Бошковић је приликом посете Националном парку „Тара“, где се састала са управљачима овог заштићеног добра и разговарала о актуелним питањима у области заштите природе.

Она је истакла да је ресорно министарство је у току 2014. године суфинансирало прву фазу пројекта „Сушење шума у националним парковима и другим заштићеним подручјима“ која је реализована на огледној површини од 6.000 хектара на подручју Националног парка „Тара“.

Према њеним речима, циљ пројекта је проналажење узрока сушења шума, али и решења које би спречило даље ширење ове појаве, а као резултат прве фазе пројекта, спашено је 330.000 стабала или приближно 30.000 кубних метара дрвне масе.

Заштићена подручја у Србији обухватају 6,3 одсто површине, а приоритет нашег минстарства у области заштите природе је повећање ове територије на 12 одсто. Подручја од националног интереса која су у директној надлежности министарства има 68, од тога 5 националних паркова, 4 парка природе, 7 предела изузетних одлика, 19 споменика природе и 33 строга, општа и специјална резервата природе, рекла је министар пољопривреде и заштите животне средине.

Богосављевић-Бошковић је подсетила да је подручје планине Тара први пут проглашено за национални парк 1981. године Законом о Националном парку „Тара“ и обухвата површину од 19.175 хектара на територији општине Бајина Башта и да је управљање националним парком поверено Јавном предузећу „Национални парк Тара“ Бајина Башта, које својим залагањем, али и свакогодишњим субвенцијама министарства, константно унапређује и промовише ово значајно подручје.

У току 2014. године донет је Правилник о стручном испиту за чувара заштићеног подручја и Правилник о службеној одећи чувара заштићеног подручја, којим је прописан јединствен изглед службене одеће за чуваре свих заштићених подручја, чиме ће се постићи њихова препознатљивост али и промоција, јер су чувари лица која директно представљају заштићено подручје и управљача на терену, дају потребне информације о вредностима подручја али и о дозвољеном понашању посетилаца, навела је Богосављевић-Бошковић и најавила да је у плану измена Закона о заштити природе, којом ће чувари заштићеног подручја добити статус службеног лица, из разлога што су постојећа овлашћења чувара често неспроводива на терену.

Након тога, министар пољопривреде и заштите животне средине је са сарадницима обишла резерват природе Црвени поток, уређену стазу за особе за инвалидитетом „Совина учионица“, видиковац Бањска стена и налазиште Панчићеве оморике – брана Заовине.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs