Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Изменама и допунама закона до Зеленог фонда

Изменама и допунама закона до Зеленог фонда

Београд, 3. јул 2015. године – Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Стана Божовић изјавила је данас да одрживо институционално решење за питање финансирања и имплементације пројеката из сектора заштите животне средине представља у овом тренутку стратешки најзначајније питање по даљи развој сектора у Републици Србији.


Божовић је на Пододбору за транспорт, енергетику, заштиту животне средине, климатске промене и регионални развој истакла да се тренутно у процедури налазе три нова закона, односно, измене и допуне закона о заштити животне средине, закона о управљању отпадом и закона о заштити природе којим ће се регулисати оснивање Зеленог фонда.

Она је нагласила да измене и допуне закона о заштити животне средине регулишу оснивање Зеленог фонда, односно инструмента Владе Републике Србије за финансирање пројеката заштите животне средине, као и да је улога Зеленог фонда да на финансијски и институционално одржив начин омогући финансирање пројеката заштите животне средине ради достизања обавезних стандарда заштите животне средине у складу са правним тековинама ЕУ, у планираном року.

Државни секретар је навела да су остварени приходи Одсека за економске инструменте у области заштите животне средине који обавља послове бившег фонда, а на основу накнада прописаних законом, у 2014. години су износили 7,6 милијарди динара, у 2013. години 5,2 милијарде динара и у 2012. години 3,7 милијарди динара.

Значај Зеленог фонда је у усмеравању средстава која се остварују по принципу ’’загађивач плаћа’’ у кофинансирање значајних инфраструктурних пројеката за заштиту животне средине, у првом реду пројеката управљања отпадом и отпадним водама, као две финансијски и техничко најзахтевније компонентне, истакла је државни секретар

Божовић је изнела податак да је прелиминарна процена трошкова сектора животне средине износи 11,5 милијарди евра, од чега је 6,5 милијарди евра намењено инвестицијама, а више од 5 милијарди евра ће бити инвестирано у инфраструктурне пројекте управљања пијаћом водом, отпадним водама и управљања отпадом, чиме ће се отворити нова радна места и подстаћи развој економије.

Државни секретар је закључила да је оптимално кофинансирање инфраструктурних пројеката за сектор животне средине из Зеленог фонда, а у циљу достизања планираних стандарда у одговарајућем року је 45 одсто и да је Зелени фонд неопходан као институција која се бави планирањем, пројектовањем, финансирањем, имплементацијом и надзором пројеката заштите животне средине.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs