Београд, 2. јул 2015. године – Директор полиције МУП-а Србије Милорад Вељовић разговарао је данас са директорима полиција Аустрије, Немачке и Мађарске – Конрадом Коглером, Дитером Романом и Карољем Папом о заједничким активностима ових земаља на пољу решавања проблема ирегуларних миграција.
Вељовић је на конференцији за новинаре у Палати Србија саопштио да ће српска, немачка, аустријска и мађарска полиција формирати заједничке истражне тимове који ће се бавити евидентирањем и процесуирањем свих особа које злоупотребљавају лажне азиланте и пребацују их из једне земље у другу.
Ми себе сматрамо делом европске заједнице иако нисмо чланови ЕУ, и поуздан смо партнер у решавању овог горућег проблема. Заједнички ћемо формирати и користити базу података, односно евидентираћемо лица која долазе на ове просторе, навео је он.
Према његовим речима, Србија је, упркос повећаном броју миграната, безбедна земља и нема разлога за бригу.
Вељовић је указао на то да је данашњи састанак иницирао министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, и навео да проблем ирегуларних миграција није само питање Србије и Мађарске, већ читаве Европе, а можда и шире.
|
Конрад Коглер |
Директор полиције Србије је, захваливши се колегама из Аустрије, Немачке и Мађарске на помоћи, рекао да ће се у решавање овог проблема укључити и друге земље.
Према његовим речима, замисао је да у наредним разговорима учествују и представници полиција Македоније и Бугарске јер највећи број илегалних миграната долази са подручја тих земаља.
Имамо и подршку Чешке и Словачке, али упућујем позив и другим земљама да се укључе, истакао је Вељовић, уз напомену да ће аустријске и немачке колеге наредне недеље обавити увид на терену како би се тачно знало колико ће полицијских службеника, заједно са техником, бити упућено на границу Србије и Македоније.
Он је рекао да десет припадника мађарске полиције са четири возила опремљеним термовизијским камерама већ патролирају на српско-македонској граници, заједно са српском полицијом.
|
Дитер Роман |
Коглер је указао на то да ирегуларне миграције представљају изазов који заједнички погађа све државе и да је, стога, неопходно пружити подршку Србији.
Према његовима речима, та подршка огледаће се у заједничким патролама, које су већ сада ангажоване, а још један контингент ће бити укључен на српско-македонској граници.
Намера је да већ следеће недеље организујемо заједнички обилазак како би се утврдиле чињенице на терену, а након тога ћемо сукцесивно проширивати ангажовање, додао је он.
Други елемент подршке јесте рад на спречавању кријумчарења људи, са циљем да допремо до организатора ових активности и избацимо их из строја, објаснио је Коглер.
|
Карољ Пап |
Роман је подсетио на то да су српска и немачка полиција, од фебруара до маја, успеле да заједнички спрече велике миграције са Косова и Метохије, што је, како је оценио, од великог значаја.
Сви смо на страни Србије и никада нећемо своје колеге оставити на цедилу. Захваљујем се на овој иницијативи и досадашњој доброј сарадњи, нагласио је он.
Пап је нагласио да сарадња српске и мађарске полиције представља пример добре полицијске сарадње.
Он је подсетио на то да су мађарски полицајци од 30. јуна заједно са српским полицајцима на македонској граници, као и да је Мађарска пружила и мобилне термовизијске камере.
Састанак директора полиција Србије, Мађарске, Аустрије и Немачке отворио је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.