Београд, 2. јул 2015. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас да је циљ сваког друштва стварање јединственог, модерног и хармонизованог правног система који је основ за владавину права и правну сигурност свих грађанско-правних субјеката.
Селаковић је на отварању јавне расправе о Нацрту грађанског законика истакао да је реч о великом законодавном подухвату у српској правној традицији, можда и највећем од 1844. године, када је донет први српски Грађански законик.
Он је навео да ће јавна расправа о овом документу трајати наредних годину дана, при чему би требало да определи ставове друштва и стручне јавности о низу новина које се помињу у предлозима, а између осталог и о оправданости увођења еутаназије, сурогат материнства, геј бракова и другим темама.
То су, како је рекао, и основни мотиви за израду грађанског законика Србије, у коме остваривање и заштита уставног права на људско достојанство и знатно проширена права личности доминирају у целокупном тексту преднацрта.
Почетак јавне расправе о овом документу представља веома значајан догађај за нашу државу, оценио је министар и подсетио на то да је одлука о потреби кодификације грађанско-правне материје донета још 2006. године.
Селаковић се осврнуо и на чињеницу да су Француска, Аустрија и Холандија једине европске земље које су пре Србије имале своје грађанске законике.
Он је истакао да је под утицајем снажне традиције разумљиво да је Србија у 21. веку приступила изради савременог грађанског законика, уз напомену да традиција није једини мотив за кодификацију грађанског законодавства Србије.
Разлоге, како је додао, треба тражити, пре свега, у потреби и нужности да се грађанско право осавремени и регулише целовито, на јединствен и међусобно усклађен начин.
Током уводних излагања, присутнима су се обратили и чланови комисије за израду текста поменутог документа Миодраг Орлић и Слободан Перовић.
Ова комисија је састављена од професора универзитета и научних радника, судија Врховног касационог суда, адвоката, представника државних органа и других истакнутих стручњака.
Јавну расправу је подржао Програм за правне и правосудне реформе у Србији Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ).