Београд, 30. јун 2015. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас да је квалитетно образовање, учење током читавог живота и професионално усавршавање носилаца правосудних функција кључни услов бољег правосуђа у нашој земљи.
|
Фото: Фонет |
Селаковић је на конференцији „Правосудна академија – правци развоја и обавезе Академије у Акционом плану за Поглавље 23“ указао на то да реформа Правосудне академије представља тему од највеће важости за напредак у тој области.
Ова установа је, како је истакао, суштински симбол реформе српског правосуђа и институција пред коју се у домаћем правосуђу постављају највећи изазови.
Он је нагласио да је потребно одбацити представу о Академији као о институцији која само врши почетну обуку, с обзиром на то да је њена главна компонента стална обука носилаца правосудних функција.
Министарство правде је препознало улогу Правосудне академије као једну од најважнијих институција у Акцином плану за реформу правосуђа и Нацрту акционог плана за преговарачко Поглавље 23, нагласио је Селаковић.
Према његовим речима, ова академија ће имати потпуну подршку ресорног министарства и Владе Србије, јер је то ретка шанса за наше правосуђе да у њему суштински одређене ствари померимо с мртве тачке, а да одређене унапредимо.
Министар је нагласио да у центру правосуђа мора да буде искључиво грађанин, а не судија, адвокат или извршитељ.
Шеф Политичког одељења Делегације ЕУ у Србији Лука Бјанкони нагласио је да је реформа Правосудне академије, како би се оспособила да одговори бројним обавезама и задацима у складу с Нацртом плана преговора у Поглављу 23, представља тему од највеће важности за напредак у тој области.
Он је нагласио да професионално и компетентно судство није неспорно гарант примене владавине права, већ оно мора да обезбеди и ефикасно и брзо решавање предмета како би заштитила права грађана.
У ситуацији када се интезивно мења велики број прописа које судство и тужилаштво примењују, потребно је омогућити системску, планску и благовремену обуку за носиоце правосудних функција и стручне сараднике, указао је Бјанкони.
Он је подсетио на то да се Правосудна академија у свом раду до сада ослањала на помоћ међународне заједнице и донатора, али да будућа реформа правосуђа у Србији мора системски да уреди то питање и успостави Академију као поштовану институцију која припада правосуђу.
Према његовим речима, улога Високог савета судства и Државног већа тужилаца је кључна у томе.
На конференцији је представљен и нови објекат у којем ће бити смештена Правосудна академија, као и анализа досадашњег рада Академије и идеје за њено усавршавање.
Присутнима су се обратили и директор Правосудне академије Ненад Вујић, председник Врховног касационог суда и Високог савета судства Драгомир Милојевић, заменик републичког јавног тужиоца Зорица Стојшић и амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби.