Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Европа пред великим безбедносним изазовима

Европа пред великим безбедносним изазовима

Београд, 26. јун 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић најавио је данас да наша земља намерава да организује регионалну конференцију посвећену питању илегалних миграција, и истакао да Србија не може сама да реши толики број илегалних прелазака границе.

Фото: Танјуг

Дачић је на отварању међународне конференције „Европска безбедносна политика на раскршћу” оценио да је порука коју Мађарска шаље најавом о подизању ограде на граници са Србијом негативна, и да не одговара 21. веку.

Став Владе Србије о овом питању је јасно изречен и биће поновљен на заједничкој седници са Владом Мађарске, нагласио је он и поручио да је Србија против ограде, али да није против борбе против илегалних миграција.

Први потпредседник Владе је указао на то да, и поред најаве Будимпеште о подизању зида, седница влада двеју земаља није отказана и биће одржана 1. јула, уз оцену да Београд и Будимпешта имају добре односе.

Он је навео да је о томе разговарао са министром спољних послова Мађарске Петером Сијартом, који му је пренео да зид нема никакве везе са билатералним односима са Србијом.

Разговарамо о томе да рушимо зидове и правимо мостове, а сада подижемо неке нове, истакао је Дачић и оценио да је овај потез Мађарске контрапродуктиван и да односе двеју земаља враћа деценијама уназад.

Такође, он је указао на то да је безбедносна политичка архитектура Европе пала на испиту предвиђања будућности, и нагласио да треба да се одлучи да ли хоћемо Европу зидова и ограда, или заједничког поверења и решавања проблема.

Први потпредседник Владе је објаснио да не мисли на систем раног упозоравања, већ на то да постоје разне кризе у свету које нас изненађују, док истовремено имамо стотине хиљада разних експерата из свих области који раде у државним и међународним институцијама, који анализирају међународну ситуацију.

Дачић, који је и председавајући ОЕБС-у, подсетио је на то да је самит те организације одржан 2013. године у Кијеву, и да тада није било ни речи о кризи, која је у тој земљи избила свега два месеца касније.

Месецима уназад, како је нагласио, ОЕБС упозорава на то да се у Македонији направи заједнички приступ са другим међународним организацијама, али оне нису имале времена да се баве том темом.
Сада се бавимо последицама. Бојим се да је потребно много више политичке мудрости и промишљања да бисмо могли да вратимо функцију ОЕБС-а каква је била од почетка, односно да та организација буде веза између истока и запада, најбољи механизам и платформа за спречавање сукоба и отклањање негативних последица сукоба, истакао је Дачић.

Према његовим речима, ОЕБС је организација која је политички везана за Србију, јер је она учествовала у њеном оснивању као део бивше Југославије, при чему су теме и тезе које је Тито имао у свом говору пре 40 година веома сличне данашњим.

У политичком смислу, осим што нема блоковске поделе света, имамо атмосферу хладног рата, терминологије и реторике, па и подела на основу те линије, прецизирао је он и додао да је кључна реч тада била "детант", то јест опуштање, што је потреба и данас, када ОЕБС обележава 40 година постојања.

Председавање ОЕБС-у је стога, како је рекао, испит за Србију у смислу да ли је озбиљна држава која може да председава овој организацији, уместо да буде њена тема као пре две деценије.

Фото: Танјуг

Дачић је нагласио да је ОЕБС тренутно једина међународна организација која се на терену свеобухватно бави кризом у и око Украјине, и подсетио на то да је постигнут договор о продужетку мисије у Украјини и повећању броја посматрача, док се тренутно усаглашава текст одлуке око продужетка мисије на граници Русије и Украјине.

Када је реч о Трилатералној контакт групи, она се састоји од четири радне групе које се баве безбедносним, хуманитарним, економским и политичким питањима, која су, како је оценио, можда најважнији део јер подразумевају децентрализацију, изборни систем, промену устава и одржавање избора на истоку.

Он је најавио да ће средином јула посетити Украјину, док ће 21. јула учествовати на састанку Трилатералне контакт групе, уз напомену да намерава да обиђе све мисије ОЕБС-а на терену.

Дачић је подсетио на то да је успостављен Панел истакнутих личности, који треба да изради анализу ОЕБС-а и изнесе предлоге за будући рад ове организације, а чији се извештај очекује до министарског састанка, који ће бити одржан 3. и 4.децембра у Београду.

Ово ће, како је нагласио, бити највећи политички скуп у Београду од Самита несврстаних, али и прилика за разговор о будућности Организације.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs