Београд, 26. јун 2015. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Срђан Вербић изјавио је данас да наша земља још нема Национални оквир квалификација (НОК), који представља инструмент за разврставање знања и вештина, што је озбиљан проблем када је о реч о процесу евроинтеграција.
|
Душан Вербић |
Фото: Танјуг |
Вербић је на конференцији „Национални оквир квалификација – успостављање комуникације између образовања и тржиша рада“ подсетио на то да је у Србији још на снази комуникација образовања и тржишта рада путем формално стечених квалификација, које дају основне информације о томе колико година смо стицали образовање, али не и о оспособљености за одређене послове.
Он је оценио да у процесу сарадње образовања и тржишта рада диплома више није довољна.
Потребно нам је да знамо нешто више, шта је формално признато, шта нам је признато кроз претходно учење и кроз учење уз рад, како би послодавац знао шта која квалификација значи, објаснио је министар.
Према његовим речима, неопходно је направити регистар квалификација са 150 до 200 квалификација, након чега треба оформити комисије са овлашћењима да препознају квалификације и донети закон о регулисаним професијама.
|
Мајкл Давенпорт |
Фото: Танјуг |
Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт нагласио је да је за решавање проблема високе стопе незапослености у Србији неопходна сарадња сектора образовања и тржиста рада.
Он је подсетио на то да је Унија до сада уложила приближно 100 милиона евра у образовање и запошљавање у Србији, и то кроз набавке, техничку помоћ и инфраструктуру.
Кроз пројекте посвећене средњем и стручном образовању одржавали смо рад на НОК-у, који је у тесној вези са осигурањем и обезбеђивањем квалитета у настави, објаснио је Девенпорт и најавио да ће ЕУ наставити да сарађује са Министарством просвете, науке и технолошког развоја по том питању.
Према његовим речима, Национални оквир квалификација представља начин yа то да се одреде и попишу знања и вештине које су потребне за одређено занимање, као и да се обезбеди база за повезивање односа између занимања из различитих сектора.
Он је указао и на неке специфичности НОК-а, као што су истовремено развијање оквира за високо образовање и оквира за доуниверзитетско образовање, и изнео очекивање да ће доћи до спајања и усаглашавања та два оквира кроз текуће пројекте.
НОК треба да омогући веће запошљавање и квалитетно обучену радну снагу, прецизирао је Девенпорт и закључио да је Национални оквир квалификација један од кључних фактора приликом одлучивања потенцијалних инвеститора о томе где да уложе свој новац.
|
Душан Коруноски |
Фото: Танјуг |
На скупу, који заједнички организују Београдски фонд за политичку изузетност и Министарство просвете, науке и технолошког развоја, учествовали су и саветник министра привреде Душан Коруноски и председник Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт.
Конференција се одржава у оквиру пројекта који финансира ЕУ кроз Ерасмус+ програмску шему, а који у партнерству са BFPE спроводе најзначајније институције у Србији релевантне за систем квалификација, попут Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Привредне коморе Србије, Националног савета за високо образовање и Савета за средње стручно и образовање одраслих Србије.
Циљ скупа јесте да окупи све заинтересоване стране, представнике различитих институција и организација у циљу бољег информисања о значају и улози НОК-а за друштвени и економски развој.
Ово је, такође, била прилика и за то да се шира јавност информише о напретку у раду на дефинисању НОК-а у Србији, да се најави сарадња са различитим актерима, као и да се обезбеди стручна и политичка подршка процесу усвајања и примене овог кључног развојног инструмента.