Београд, 22. јун 2015. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар изјавио је данас да се питања у области здравства не могу решавати само унутар здравственог сектора, већ захтевају и политичка решења и координисану политичку акцију на националном, регионалном и међународном нивоу.
|
Фото: Фонет |
Лончар је на отварању министарске конференције земаља чланица Здравствене мреже југоисточне Европе и Регионалне канцеларије Светске здравствене организације (СЗО) за Европу оценио да је значај регионалне сарадње у области здравства већи него икад.
Он је указао на то да највеће здравствене претње не познају границе и да ниједна земља појединачно и изоловано није у могућности да на њих адекватно одговори.
Регионална сарадња у овој области је, како је објаснио, потребна из више разлога, с обзиром на повећан проток људи и роба који је условљен глобалном економијом, европским интеграцијама и масовним миграцијама из кризом погођених делова света.
Лончар, који председава Здравственом мрежом југоисточне Европе, нагласио је да постоје сличности здравствених проблема становништва у свим евопским земљама, укључујући и земље југоисточне Европе, због чега је такође значајна регионална сарадња.
Према његовим речима, сличности у организацији здравствених система у земљама југоисточне Еврпе и сличности у процесу реформи указују на непроцењиву важност размене искустава и информација које омогућавају утврђивање најбољих и најделотворнијих решења.
Као пример неопходности регионалне сарадње, министар је навео и прошлогодишње елементарне непогоде које су додатно нагласиле значај регионалне сарадње и узајамне помоћи за суочавање са тим изазовима.
Он је, такође, указао на неопходност даљег јачања свих механизама координације здравствене и спољне политике, али и других ресора и свих актера који раде на унапређењу здравља.
Лончар је пренео да је поносан на резултате и развојни пут здравствене мреже која се развила у институционализован облик регионалне сарадње препознате од свих релевантних европских и међународних организација као значајан партнер у области здравља.
Сматрам да је од изузетне важности одржавање оваквих састанака који треба да допринесу даљем усклађивању здравствене политике и Здравствене мреже југоисточне Европе са најважнијим европским статегијама и акционим плановима, закључио је он.
Регионални директор СЗО за Европу Жужана Јакаб нагласила је да је данашној Европи здравље приоритет, и додала да би то требало да буду приоритети за владе и међувладин сектор.
Она је истакла да постоји велика политичка посвећеност која је потребна да би се заједно радило на развоју здравствене заштите и благостања у земљама југоисточне Европе.