Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Даља либерализација спољнотрговинског режима са Русијом

Даља либерализација спољнотрговинског режима са Русијом

Београд/Санкт Петербург, 19. јун 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић, министар финансија Душан Вујовић и министар привреде Жељко Сертић разговарали су са неколико економски најзначајнијих руских партнера на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу.

Фото: Министарство спољних послова

У саопштењу Министарства спољних послова наводи се да је Дачић рекао да је разговарано са министром енергетике Руске Федерације Александром Новаком, који је копредседавајући Мешовитом комитету за сарадњу Србије и Руске Федерације.

Ја сам на челу српског дела комитета, министар Новак на челу руског, а разговарали смо о припремама за одржавање седнице тог тела, указао је први потпредседник Владе.

Према његовим речима, констатовано је да је прошле године висина спољнотрговинске размене двеју земаља била најповољнија за Србију у неколико последњих година, и да је достигла скоро 3,5 милијарде долара.

Што је још важније, како је истакао, дошло је до повећања српског извоза у Русију, за разлику од прошлих година, а пре свега енергената.

Са друге стране, разговарали смо и о даљој либерализацији спољнотрговинског режима, односно о могућности да се већ од августа добију позитивне одлуке свих земаља које су чланице евроазијског савеза да одређене квоте, када је реч о аутомобилима и о сиру произведеном у Србији, буду либерализоване.

Дачић је навео да се већ у другој половини године може остварити тај извоз из Србије.

Он је указао на то да је трећа ствар о којој је разговарано потреба да се на што бољи начин, у интересу пре свега наших грађана, реши питање дозвола за наше људе који раде у Руској Федерацији.

Они су, како је подсетио, врло често жртве криминалних радњи, односно послодаваца који их доводе без легалних папира, без радних дозвола, увлаче их у прекршај, док радници на крају веома често остају без примања, односно без плата и препуштени су нашим амбасадама да им помогну да се врате у Србију.

Дачић је нагласио да је за нашу земљу значајан и разговор са директором "Гаспрома" Алексејом Милером, на којем је још једном потврђена опредељеност за наставак сарадње.

Цела Србија била је разочарана због пропасти пројекта „Јужни ток“, у који смо заиста много уложили и који је био од животног интереса. Сада постоји много идеја о диверзификацијии гасних путева, извора и путева за дистрибуцију гаса, а једино се мало говори о томе где има гаса, објаснио је први потпредседник Владе .

Морамо , како је истакао, имати у виду да постоји најава да ће 2019. године бити прекинута испорука гаса из Русије преко Украјине, а Србија, уколико не нађе алтернативан правац за довођење гаса, може бити пред великим енергетским проблемом.

Дачић је навео да је у разговорима сазнао две важне ствари.

Према његовим речима, Русији је од европских званичника нуђено да се направи гасовод који би се звао „Источни прстен“, а који би ишао преко Бугарске, Румуније, Мађарске, Словачке, при чему би у овом случају
Србија била избегнута.

Он је оценио да је то велико лицемерје Брисела, с обзиром на то да су европски функционери учинили све да пројекат „Јужни ток“ пропадне.

Када је руски гас требало да иде за Србију, то је политички проблем, а када треба да иде за западну и северну Европу, то је економија која нема везе са политиком, нагласио је Дачић.

Ако је ово тачно, како је истакао, то заслужује озбиљне разговоре са Европском комисијом о њеном односу према Србији, интересима Србије и односу према грађанима Србије.

Ми смо заинтересовани и желимо да видимо какви су даљи планови "Гаспрома" и Русије када је реч о гасоводу, и радује ме да ће крајем јула започети постављање цеви кроз море према Турској, поручио је Дачић.

Он је рекао да ће директор "Гаспрома" данас потписати са Владом Грчке меморандум о формирању заједничког предузећа о дистрибуцији гаса, што говори о томе да сада постоје неки реални обриси да би један од праваца, а то је ток за који мислимо да би најбоље било да иде преко Турске, Грчке, Македоније, Србије према Мађарској и Аустрији, могао да буде део пројекта који смо започели са Руском Федерацијом у претходном периоду.

Ми имамо већ формирана заједничка предузећа и Србија је од свих земаља у том смислу најдаље одмакла, истакао је Дачић и додао да ће о политичким питањима данас бити разговарано са министром иностраних послова Сергејом Лавровим, при чему ће се учесницима економског форума обратити и председник Русије Владимир Путин.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs