Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Утицај процеса приступања ЕУ на локалне самоуправе у Србији

Утицај процеса приступања ЕУ на локалне самоуправе у Србији

Београд, 17. јун 2015. године – Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Владе Републике Србије Стана Божовић изјавила је данас да у овом тренутку преговарачка група припрема пост-скрининг документ, који треба да садржи детаљно приказане циљеве и временске периоде у којима ће се извршти транспозиција европских директива.


Божовић је на форуму „Утицај процеса приступања ЕУ на локалне самоуправе у Србији“ истакла да овај документ, такође, треба да садржи прелиминарни акциони план имплементације за секторе отпадних вода, директиву о депонијама и директиве о индустријском загађењу, као и приказ надлежних институција за спровођење сваке од европских директива за област животне средине.

Она је оценила да ће пред представницима локалних самоуправа бити значајни изазови и циљеви које ће морати да испуне у наредном периоду, али ће у томе имати пуну подршку ресорног министарства, као и домаћих и међународних развојних институција.

Министарство је, како је подсетила, у прошлој години започело ревизију финансирања заштите животне средине у правцу оснивања Зеленог фонда Србије, као једног од кључних механизама за финансирање програма и пројеката из области заштите животне средине.

Према њеним речима, тренутно се ради на предлогу измена и допуна три закона, који ће се ускоро наћи на јавној расправи, док се оснивање Зеленог фонда очекује у септембру.

Божовић је прецизирала да ће успостављање стандарда у области животне средине у Србији износити 10 милијарди евра, уз напомену да су до овог податка дошли експерти који су радили на првој стратегији апроксимације за животну средину 2004. године.

Од поменутих 10 милијарди, између четири и пет милијарди биће утрошено на велике инфраструктурне пројекте у области управљања отпадом и отпадним водама, навела је државни секретар.

Она је објаснила да то значи да Влада Србије мора да инвестира у просеку 250 милиона евра годишње у пројекте заштите животне средине.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs