Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Србија прва у региону усвојила план о смањењу емисије штетних гасова

Србија прва у региону усвојила план о смањењу емисије штетних гасова

Београд, 11. јун 2015. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић изјавила је данас да је Србија спремна да пружи допринос глобалној борби у смањењу ризика од климатских промена.

Фото: Фонет

Богосављевић-Бошковић је на ECRAN конференцији о климатским променама на високом нивоу, која је одржана у сарадњи Европске уније и Србије, навела да је наша земља из тог разлога усвојила национални план у складу са којим до 2030. године добровољно смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште треба да износи 9,8 одсто у односу на емисије из 1990. године.

Она је додала да је за тај план, односно национално утврђени допринос смањењу емисије гасова, добијена сагласност свих релевантних институција.

Према њеним речима, Србија је прва земља у региону која је дала добровољне пројекције смањења гасова и таквим приступом је желела да пружи допринос глобалној борби против климатских промена, које имају негативан утицај на здравље људи, али и на привреду и остале сегменте.

Иако је Србија земља у развоју и нема велике емисије штетних гасова, желели смо да дамо допринос предстојећој конференцији УН о промени климе у Паризу, која ће, надамо се, бити успешна и очекујемо да ће на њој бити постигнут договор, истакла је министар.

Богосављевић Бошковић је навела да се Србија већ суочава са последицама промене климе, и додала да прве процене показују да укупне материјалне штете изазване екстремним климатским и временским условима од 2000. године износе више од пет милијарди евра, при чему је преко 70 одсто губитака и штета повезано са сушом и високим температурама.

Само поплаве у прошлој години произвеле су штету која се процењује на више од 1,7 милијарди евра, а угрозиле су животе, здравље, имовину и више од 1,6 милиона становника, подсетила је она.

То су, како је указала, само неки од разлога посвећености Србије глобалној борби против климатских промена.

Потпредседник Европске комисије за енергетску унију Марош Шефчович истакао је да је важно да се ради на превенцији, као и да се допринос томе пружи заједничким ангажовањем.

Он је изразио наду да ће предстојећа конференција у Паризу бити успешна и да ће доћи до глобалног договора, уз подсећање на то да је ЕУ глобални лидер у борби за смањење климатских промена, а да је Србија једина од земаља у региону изашла са конкретним добровољним бројкама за смањење емисије гасова.

То је важан сигнал и добар пример другим земљама у региону, али и за становништво, јер се на тај начин показује даљи правац, а то је окретање ка зеленој економији, закључио је Шефчович.

ECRAN пројекат је регионални пројекат који финансира Европска комисија, а намењен је земљама кандидатима и потенцијалним кандидатима за чланство у ЕУ.

Пројекат има за циљ подизање знања и јачање капацитета заинтересованих страна у овим земљама у вези са законодавством ЕУ у области заштите животне средине и климатских промена.

На конференцији су представљени Намеравани национално одређени доприноси смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште Републике Србије, чиме је наша земља прва држава региона која је испунила ову обавезу према Оквирној конвенцији УН о промени климе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs