Обреновац, 10. јун 2015. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић и потпредседник Европске комисије за енергетску унију Марош Шефчович обишли су данас Термоелектрану "Никола Тесла" у Обреновцу, у коју је ЕУ од 2000. године уложила приближно 200 милиона евра.
 |
Фото: Танјуг |
Антић је том приликом подсетио на то да се у енергетском сектору Србије спроводе значајне реформе, и најавио да ће Влада у јуну усвојити нова оснивачка акта која се односе на ЈП "Србијагас", док ће до 1. јула у оквиру те компаније бити формирано ново предузеће за транспорт гаса.
Такође, како је додао, ефикасно се спроводе и реформе у "Електропривреди Србије" (ЕПС), при чему је Србија усвајањем Закона о енергетици од 1. јануара ове године почела да примењује европске директиве које се односе на Трећи енергетски пакет ЕУ.
Министар је најавио да ће сутра на седници Владе бити регулисана сва питања у вези са поскупљењем струје, и изнео очекивање да ће наша земља успети да приближи ставове са Међународним монетарним фондом (ММФ), како би се захтеви те финансијске институције око поскупљења струје ублажили.
Заједно са премијером Александром Вучићем покушавамо да ублажимо захтеве ММФ-а. Ти додатни разговори се и данас воде како бисмо приближили ставове, односно како поскупљење струје не би било у оном износу који ММФ од нас очекује, навео је Антић.
Он је подсетио на то да Србија, према аранжману са ММФ-ом, треба да одобри поскупљење струје од приближно 15 одсто, и додао да је оптимиста јер Србија има аргументе који се односе на рационализацију пословања ЕПС-а и уштеде у дистрибутивном систему.
Шефчович је пренео да је импресиониран трансформацијом енергетског сектора у Србији која је извршена уз помоћ Европске уније.
Он је рекао да подржава улазак Србије у ЕУ, и најавио да ће данас са премијером Александром Вучићем разговарати о наставку реформе енергетског сектора, коју Србија као кандидат за чланство у ЕУ треба да спроведе.
Неке од тема разговора, како је навео, биће и диверзификација извора снабдевања Србије енергентима и обезбеђивање енергетске сигурности земље.