Београд, 9. јун 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички истакла је данас, подсећајући на недавно представљене резултате анализе јавне управе, да проблем није толико у броју запослених, колико у самој њиховој структури и високим трошковима.
Удовички је, другог дана 15. економског самита Републике Србије, оценила да број запослених у односу на број становника у Србији није тако велики у поређењу са другим европским земљама, додајући да је проблем нашег јавног сектора лош распоред и структура запослених.
Анализе показују, како је објаснила, да у јавном сектору неретко имамо дуплиране функције, вишкове неких кадрова, а с друге стране мањкове запослених на појединим местима.
Према њеним речима, код нас су трошкови запослених у односу на БДП међу највишима у поређењу са другим земљама.
Она је, говорећи о здравству, о чему ће у поподневним часовима бити речи на самиту, истакла да су управо ту посебно високи трошкови имајући у виду њихов однос са БДП.
Трошкови у здравству износе 10,6 одсто БДП-а, што је много, а резултати нису у складу са тим износом. Реч је о томе да нам недостају лекари, а то значи да имамо проблем у структури запослених у здравству, навела је Удовички.
Она је поручила да се ова влада разликује од других и по јасној намери да створи пословни амбијент у којем ће предвидивост пословања бити одредница за привлачење инвестиција.
Врло је важно да имамо уређену државу, рекла је Удовички, наводећи да за то најважнију улогу играју стабилан макроекономски оквир и јасна правила игре.
Према њеним речима, не може се направити одржива структура уколико се стално прилагођавамо затеченом стању и структури, већ мора добро да се сагледа свако радно место, организациона јединица, како би се видело где има вишка, а где мањка капацитета, шта може да се укине, а шта да споји.
Удовички је указала на то да се у том циљу ради на доношењу закона о платама, и изнела очекивање да би овај закон до јесени требало да уђе у скупштинску процедуру.
Настојаћемо да се послови добро стандардизују и опишу. Наиме, сада се не зна да ли некога плаћамо за вишу функцију, а он ради за мање плаћен посао, нагласила је она.
Поред закона о платама, како је додала, од великог значаја за уређивање државе јесте и недавно усвојени Закон о инспекцијском надзору.