Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија од данас потпуно покривена дигиталним сигналом

Србија од данас потпуно покривена дигиталним сигналом

Копаоник, 7. јун 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је на Копаонику да је Србија од данас у потпуности дигитализована, а 97,8 одсто становништва покривено је дигиталним сигналом.

Фото: Танјуг

Љајић је данас свечано пустио у рад дигиталне предајнике на емисионој станици „Гобеља“ на Копаонику и том приликом рекао да је угашен аналогни сигнал на Копаонику, а биће истовремено угашен аналогни сигнал и са емисионих станица на Јастрепцу, Бесној кобили, Церу и Маљену.

Он је истакао да је завршено оно што је започето још пре 10 година, подсећајући да је први експериментални дигитални сигнал пуштен 2005.године.

Према његовим речима, од данас ће већина грађана Србије која прати телевизијски сигнал путем земаљске телевизије, односно кровне и собне антене, моћи да прати просечно по 15 канала.

Негде је тај број и већи од тих 15 канала и тај сигнал ће примити потпуно бесплатно јер неће морати да плаћају било коме осим почетних трошкова везано за набавку сет топ боксова, додао је потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација.

Љајић је рекао да ће Влада Србије објавити колико је коштао процес дигитализације у свакој од појединачних фаза јер жели да се овај процес учини што је могуће транспарентијим, а Влада се трудила да уштеди сваки динар где је то било могуће.

Првобитна процена, како је навео потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација, је била да ће цео процес коштати 100 милиона евра, да би се испоставило да ће тај износ бити значајно мањи, око 30 милиона евра, плус 10 милиона евра донација од ЕУ.

Држава ће од овог процеса приходовати близу 100 милиона евра, нагласио је Љајић.

Он је указао и да ће се након продаје дигиталне дивиденде, ослобођена фреквенција користити и за бржи развој интернета, али и бољу покривеност мобилном мрежом широм Србије.

Опрему која је уграђена, како је рекао Љајић, поседује свега шест држава у Европи и истакао да на то можемо да будемо више него поносни.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs