Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Без података о још 1.606 несталих у сукобима на простору бивше СФРЈ

Без података о још 1.606 несталих у сукобима на простору бивше СФРЈ

Београд, 3. јун 2015. године¬ – Председник Комисије за нестала лица Владе Републике Србије Вељко Одаловић саопштио је данас да се, према последњој евиденцији о несталим особама из Хрватске и Србије током оружаних сукоба на простору бивше СФРЈ усаглашеној са листом Међународног Црвеног крста, у овом тренутку 1.606 особа води као нестало, а за 424 особе се траже посмртни остаци.

Фото: Танјуг

Одаловић је након састанка представника Комисије за нестала лица Владе Србије и Повјеренства за заточене и нестале Владе Републике Хрватске навео да је, у односу на последњу евиденцију из 2012. године, на нови списак додато још 60 особа, док је у међувремену решено 360 случајева.

Он је на заједничкој конференцији са председником Повјеренства за заточене и нестале Владе Хрватске Иваном Грујићем у Палати Србија рекао да су две комисије констатовале да су све обавезе преузете током ранијих састанака извршене, док је преостало једино да се реше отворена питања, која чекају епилог већ десет година.

Реч је, како је објаснио, о наводном премештању масовних гробница са територије источне Славоније, захтеву за повратак документације из вуковарске болнице, питању ексхумације одређених, већ познатих гробница, као и питању војника ЈНА страдалих у логорима у Бјеловару, Карловцима и Лори.

Грујић је, када је реч о евиденцији несталих, подсетио на то да су постојала различита тумачења тог питања, уз напомену да су две комисије потврдиле да су једини критеријуми за евидентирање критеријуми Међународног Црвеног крста.

Фото: Танјуг

Он је најавио да ће ове године акценат бити стављен на идентификацију 180 посмртних остатака, чему ће присуствовати и стручњаци из Србије као посматрачи.

Грујић је навео да је Повјеренство за заточене и нестале Владе Хрватске припремило публикацију са списком несталих особа, која ће бити објављена након накнадних провера података.

То је алат за потрагу који нам, како је објаснио, може помоћи да дођемо до одређених информација, након чега бисмо покренули класичну истрагу о несталим особама.

Одаловић и Грујић су истакли да су две комисије постигле договор о конкретним мерама и активностима у наредном периоду, као што су ексхумација познатих локација и претрага документације у здравственим установама и на месним гробљима, што ће, како су оценили, помоћи у проналажењу и идентификацији несталих особа.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs