Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Помоћ ОЕБС-а у превазилажењу проблема у Грузији

Помоћ ОЕБС-а у превазилажењу проблема у Грузији

Београд/Тбилиси, 2. јун 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић разговарао је данас у Тбилисију, у својству председавајућег ОЕБС-у, са највишим званичницима Грузије у оквиру тродневног обиласка мисија ОЕБС-а на Јужном Кавказу.

Фото: msp.gov.rs

Дачић се том приликом састао са председником те земље Георгијем Маргвелвашвилијем, премијером Ираклијем Гарибашвилијем, председником Парламента Давидом Усупашвилијем и министром спољних послова Тамаром Берукашвили.

Србија као председавајућа ОЕБС-у, како је поручио, настоји да одигра конструктивну улогу, и без обзира на то што је криза у Украјини у фокусу светске јавности, трудиће се да и остали проблеми и конфликти не остану по страни.

Он је објаснио да је, у складу са тим, донео одлуку да посети све земље у којима постоји присуство ОЕБС-а на терену, укључујући и регион Јужног Кавказа, уз напомену да је јуче био у Азербејџану, док ће сутра боравити у Јерменији.

Према његовим речима, ОЕБС жели да допринесе томе да се све последице конфликта из 2008. године превазиђу.

Дачић је изразио задовољство због добре сарадње између државних органа Грузије и његовог специјалног представника за Јужни Кавказ амбасадора Анђела Гнедингера, који је један од копредседника Женевског дијалога, који се води последњих седам година.

Председавајући ОЕБС-у је исказао спремност за то да помогне у постизању договора и напретка у разговорима како би се за питања хуманитарног карактера, несталих и избеглих лица, као и за питања слободе кретања, пронашла решења.

Решења се могу пронаћи и без задирања у статусна питања, указао је он и пренео да зна колико је то тешко и колико времена захтева, али да се дијалог мора наставити јер он нема алтернативу.

Алтернатива су ратни сукоби и мислим да то нико на овом простору не жели, нагласио је Дачић и поновио да ОЕБС пружа максималну подршку стабилности овог региона, укључујући, наравно, и стабилност у Грузији.

ОЕБС ће, како је потврдио, уложити максималне напоре у разговору са свим странама у овом процесу који се води у Женеви, јер је он једина платформа на којој се тренутно води дијалог који мора бити сачуван и унапређен.

Дачић је подсетио на то да ова организација броји 57 држава и да се у њој одлучује консензусом, што значи да је потребно много стрпљења, дипломатске мудрости и преговарачке способности да се дође до решења које ће одговарати свима.

Према његовим речима, Србија има пуно разумевање за све проблеме овог региона јер је, нажалост, имала доста негативних искустава у својој ближој прошлости.

Истовремено, он је исказао захвалност Грузији на веома принципијелној подршци када је реч о територијалном интегритету и суверенитету Србије, уз напомену да наша земља исто тако подржава територијални интегритет и суверенитет Грузије.

Фото: msp.gov.rs

Први потпредседник Владе се осврнуо и на билатералне односе Србије и Грузије, истакавши да су то две пријатељске земље, као и да је обострана жеља да се односи између два народа и даље развијају.

Очекујем да јачамо односе у многим сферама – од уговорно-правних, потписивањем што више међудржавних споразума, па до сарадње у области економије, културе, спорта, уметности, рекао је он.

Србија, како је навео, пружа подршку Грузији на њеном европском путу и залаже се за што брже интегрисање и Србије и Грузије у европске токове.

Према његовим речима, данас ће бити потписани споразуми о укидању виза за дипломатске и службене пасоше.

Грузија је својом одлуком укинула визе за грађане Србије, подсетио је он и додао да ће наша земља узвратити истом мером, али је потребно направити међудржавни споразум за укидање свих виза за све врсте пасоша, чиме ће бити потпуно либерализован визни систем двеју земаља.

Дачић је оценио да би економска сарадња између две земље могла да буде и већа, и објаснио да је она релативно мала, с обзиром на то да нису постојали организовани односи, јер су и Грузија и Србија у време бивше Југославије и СССР-а биле републике унутар тих држава и нису самостално водиле своју спољну политику.

Он је упутио позив министру спољних послова Грузије Тамари Берукашвили да до краја године посети Београд, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs