Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Србија има добро развијен законски оквир о родној равноправности

Србија има добро развијен законски оквир о родној равноправности

Београд, 27. мај 2015. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић отворила је данас округли сто под називом „Родна осетљивост у размени информација у току природних непогода“.


Богосављевић-Бошковић је том приликом навела да Србија има прилично добро развијен законски и институционални оквир када је реч о родној равноправности.

Према њеним речима, Скупштина Србије је усвојила Закон о родној равноправности, а Влада донела Стратегију и национални Акциони план за побољшање положаја жена и унапређивање родне равноправности.

Поред тога, како је додала, Влада је формирала и Координационо тело за родну равноправност, као мултисекторски орган који ће координирати увођење политика родне равноправности у све области нашег друштва.

Она се осврнула и на резултате истраживања и у том контексту истакла да је положај жена у Србији неравноправан, као и да су жене посебно обесправљене у пољопривреди, где због традиционално постављених вредносних ставова, а и улоге у породици, немају равноправан приступ ресурсима, правима и информацијама.

У циљу подстицања равноправнијих односа у пољопривреди, како је навела, један од циљева Националне стратегије за побољшање положаја жена и унапређивање родне равноправности јесте и увођење посебних подстицаја за жене у пољопривреди.

Министарство пољопривреде и заштите животне средине је у планираном Конкурсу за невладине организације као посебан циљ предвидело и постизање родне равноправности, закључила је Богосављевић-Бошковић.

Међусекторски скуп био је посвећен начинима интегрисања родних питања у процес израде планова заштите и спасавања у ванредним ситуацијама и увођењу родно осетљивих измена у постојеће политике, што ће омогућити адекватније реаговање мушкараца и жена на природне катастрофе проузроковане поплавама.

На скупу су учествовали представници органа надлежних за ванредне ситуације и управљање водама, организација цивилног друштва и медија, а један од говорника био је и шеф Одељења за демократизацију Мисије ОЕБС-а у Србији Јан Луенебург.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs