Београд, 15. мај 2015. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић изјавила је данас да је управљање опасним отпадом изузетно значајна тема за Србију, при чему кључни кораци ка унапређењу тог система укључују јачање постојећих и развој нових мера за успостављање интегралног система.
Богосављевић-Бошковић је на отварању конференције поводом почетка реализације твининг пројекта „Унапређење система управљања опасним отпадом у Србији – Интегрисани план управљања опасним отпадом“, указала на то да кораци ка унапређењу тог система укључују и даљу интеграцију политике животне средине у остале секторске политике.
Поред тога, како је додала, неопходно је и прихватање веће појединачне одговорности за животну средину и активније учешће јавности у процесима доношења одлука.
Она је истакла да дугорочна стратегија наше земље у области заштите животне средине и управљања отпадом подразумева побољшање квалитета живота становништва осигуравањем жељених услова животне средине и очувањем природе засноване на одрживом управљању животном средином, а самим тим и отпадом.
Према њеним речима, утврђивање економских инструмената и финансијских механизама неопходно је како би се осигурао систем за домаћа и инострана улагања у дугорочно одрживе активности управљања отпадом, што је један од значајнијих сегмената система заштите животне средине.
Јачање професионалних и институционалних капацитета за управљање опасним отпадом, како је истакла, један је од циљева Владе Србије који је дефинисан у Стратегији управљања отпадом.
Богосављевић-Бошковић је нагласила да се реализацијом овог твининг пројекта пре свега обезбеђује израда и унапређење постојеће регулативе у области управљања опасним отпадом која произилази из Закона о управљању отпадом, односно израда националних планова за поједине токове опасног отпада.
Србија овим пројектом треба да заокружи успостављање законодавног система управљања отпадом кроз усклађивање са захтевима ЕУ директива, израду недостајућих и измене и допуне подзаконских аката у области управљања отпадом, указала је она.
Према њеним речима, посебан циљ је дефинисан кроз поступак ревизије Стратегије управљања отпадом за период 2010–2019. године.
Богосављевић-Бошковић је напоменула да је у делу опасног отпада циљ да се обезбеде услови за унапређење система управљања опасним отпадом, што, пре свега, подразумева увођење одвојеног и сакупљање и третман опасног отпада из домаћинстава и индустрије.
Циљ је, како је додала, и јачање професионалних и институционалних капацитета за управљање опасним отпадом, изградња централних регионалних складишта опасног отпада и постројења за физичко-хемијски третман опасног отпада, док је у дугорочном периоду неопходно обезбедити капацитете за спаљивање органског индустријског и медицинског отпада.
Потребно је створити осећај одговорности за поступање са отпадом на свим нивоима, осигурати препознавање проблема, обезбедити тачне и потпуне информације, промовисати принципе, подстицајне мере и партнерство јавног и приватног сектора у управљању отпадом, закључила је она.
Планирано је да пројекат траје две године, са могућим продужењем од шест месеци, а укупна вредност пројекта износи милион евра, с тим да модел кофинансирања подразумева да Европска унија учествује са 95 одсто, а Република Србија са 5 одсто.
Предлагач пројекта је Министарство пољопривреде и заштите животне средине, а Европска комисија је одобрила пројекат у четвртом кварталу 2014. године.
Све дефинисане активности и очекивани резултати пројекта су у функцији испуњавања захтева који су прописани ЕУ директивама.
Општи циљ овог пројекта јесте да помогне Србији у испуњењу законодавства ЕУ из области заштите животне средине, кроз институционалну изградњу и унапређење инфраструктуре у области животне средине.
Такође, његова сврха јесте развој и унапређење система управљања отпадом кроз завршетак законодавства, стратешко планирање и спровођење оквира за управљање посебним токовима опасног отпада у складу са стандардима Европске уније и законодавством Србије.
На конференцији су говорили и заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт, представници амбасада Аустрије и Немачке у Србији, високи представник аустријског Министарства заштите животне средине Моника Мерт, шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић и државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Стана Божовић.