Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > У Србији идентификоване 864 жртве трговине људима

У Србији идентификоване 864 жртве трговине људима

Београд, 14. мај 2015. године – Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије Ненад Иванишевић саопштио је данас да су у нашој земљи од 2000. до 2015. године идентификоване 864 жртве трговине људима.

Иванишевић је на отварању националног округлог стола „Ре/интеграције жртава трговине људима у Србији“ у Палати Србија истакао да је реч о деци, женама и мушкарцима који су били радно искоришћавани, приморавани на просјачење, вршење кривичних дела и друге облике искоришћавања.

Координатор за борбу против трговине људима у Министарству унутрашњих послова Митар Ђурашковић подсетио је на то да МУП од 2001. године предузима активности у борби против трговине људима, и најавио доношење стратегије у тој области.

Србија је у обавези да донесе стратегију у борби против трговине људима у оквиру преговарачког процеса за чланство у Европској унији, посебно Поглавља 24, навео је он и изразио очекивање да ће она бити усвојена до септембра.

Директор невладине организације "Атина" Маријана Савић указала је на то да процес опоравка додатно отежавају подаци да је од 267 жртва трговине људима, којима је ова организација пружала подршку више година, 90 одсто њих било на евиденцији центара за социјални рад пре него што су постале жртве трговине људима.

Приближно 75 одсто жртава је претходно имало искуство насиља на које систем није адекватно реаговао, док 50 одсто чине деца просечног узраста од 14 година, што говори о томе да нису развијени специфични програми за превенцију насиља и трговину људима, указала је Савић.

На округлом столу представљени су закључци Програма реинтеграције жртава трговине људима од 2007. до 2014. године, који је спроведен у Србији, Албанији, Бугарској, Македонији, Румунији, Босни и Херцеговини и на Косову.

У закључцима се, поред осталог, наводи да је кроз програм реинтеграције прошло 1.711 жртава трговине људима, да је 651 детету које је било жртва трафикинга обезбеђена подршка, док је реинтеграција била успешна код 60 одсто корисника програма.

Међу препорукама за успешан процес реинтеграције које се наводе у закључцима су дугорочне мере и планови, с обзиром на то да је реинтеграција дуготрајан процес.

Програм реинтеграције у Србији спроводиле су невладина организација "Атина" и Центар за интеграцију младих.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs