Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Регионална депонија "Халово" до 2020. године

Регионална депонија "Халово" до 2020. године

Зајечар, 13. мај 2015. године – Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Владе Републике Србије Стана Божовић изјавила је јуче да ће нова регионална депонија "Халово", која ће служити за приближно 250.000 становника Зајечара, Мајданпека, Кладова, Бора, Неготина, Књажевца и Бољевца, бити завршена до 2020. године.


Божовић је током посете Зајечару, у пратњи помоћника министра пољопривреде и заштите животне средине Слободана Ердељана и помоћника министра рударства и енергетике Синише Танацковића, подсетила на то да је споразум о изградњи нове депоније потписан у децембру прошле године.

Она је навела да је 2005. године дат налог да се затвори то сметлиште, али да је јавно-комунално предузеће у Зајечару наставило да ту одлаже отпад, што, како је истакла, прети да угрози и будућу депонију чија је изградња у плану.

Према њеним речима, потребно је да се уради пројекат санације и рекултивације постојеће локалне депоније.

Божовић је потврдила да су се представници Министарства упознали и са проблемом отпадних вода, и најавила да ће бити пружена подршка локалној самоуправи када је у питању решавање овог проблема.

Преко развојног програма KfW банке, како је објаснила, очекује се да око 55 милиона евра буде издвојено за пречишћавање отпадних вода у осам општина, међу којима је и Зајечар, за који ће бити опредељено приближно 14,1 милион евра.

Она је скренула пажњу и на то да буџет локалних самоуправа за животну средину мора да се користи наменски, и најавила да ће планина Ртањ до краја године ући у систем заштићених подручја.

Према њеним речима, заштићена подручја у Србији би, са садашњих 6,38 одсто територије, до 2020. године требало да се прошире на 12 одсто.

Пројекат регионалне депоније "Халово", отпадне воде, заштита животне средине и обновљиви извори енергије биле су теме о којима су представници инспекцијских служби и директори јавних предузећа у Зајечару разговарали са представницима ресорних министарстава, наводи се у саопштењу Министарства пољопривреде и заштите животне средине.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs