Београд, 7. мај 2015. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас да највећи проблем у Србији представља приватизација предузећа, и додао да је посао Владе да направи добар амбијент и спроводи програм који је договорен са Међународним монетарним фондом (ММФ).
Вучић је, у обраћању присутнима на конференцији "Reality Check" Савета страних инвеститора (ФИЦ), истакао да је прихватио сугестију ММФ-а, који је инсистирао на томе да се не одлаже одлазак компанија у стечај.
Он је објаснио да ће то бити спроведено само у појединачним компанијама, тачније у 16 предузећа, што ће, како је оценио, створити здраву српску привреду.
Многи закони које смо донели, попут закона о раду, приватизацији, стечају, пензијама, инспекцијском пословању и планирању и изградњи, у потпуности мењају наше пословно окружење, указао је премијер.
Он је, у складу с тим, изразио уверење да ће се наша земља на светској "Дуинг бизнис листи" попети за најмање 30 и 40 места, захваљујући великим напорима и одговорном раду у претходних шест месеци.
Према његовим речима, до краја ове и у следећој години биће спроведена и реформа државне управе.
Крајњи циљ јесте да побољшамо ефикасност и ефективност читавог система и верујем у то да ћемо имати добре резултате по том питању, закључио је Вучић.
Комесар ЕУ за суседску политику и проширење Јоханес Хан истакао је да Унија поздравља свеобухватни процес реформи у Србији, уз оцену да би до краја године могло доћи до отварања преговарачких поглавља.
Хан је најавио да ће 12. маја бити одржан састанак министара финансија ЕУ, који ће дати препоруке за економски раст и за развој конкуренције у Србији, али и констатовати досадашњи реформски учинак.
Један од закључака на том састанку, како је објаснио, биће да у Србији постоји макроекономска стабилност, да су охрабрујуће реформе које је Влада започела, али и да би буџетска консолидација требало да се спроведе кроз реформе у јавном сектору.
Према његовим речима, део реформи треба да доведе до уштеда за инвестиције које ће подстаћи привредни раст, при чему је главни проблем у Србији тај што је доминантан утицај државе у привреди.
Он је истовремено указао на неопходност имплементације свих реформских закона, али и завршетак процеса приватизације.
Председник Савета страних инвеститора (ФИЦ) Уве Фредхајм потврдио је да је Србија спремна за отварање поглавља у преговорима са Европском унијом, и поручио да ће ова организација предложити да се то догоди што пре.
Отварање поглавља ојачаће привреду Србије, оценио је Фредхајм и пренео да је ФИЦ задовољан напорима премијера Вучића да спроведе реформе, а резултат је евидентан у областима које прати овај савет.
Према његовим речима, приступање ЕУ идеалан је механизам за стварање стабилне пословне климе у Србији јер ће се у том процесу наставити са прилагођавањем прописа европском законодавству.
Већина земаља чланица Савета је из Европске уније и оне су у Србију уложиле више од 22 милијарде евра, подсетио је Фредхајм.
Он је, када је реч о закључцима и препорукама из најновије Беле књиге Савета страних инвеститора, рекао да су у последњих шест месеци позитивно оцењени Закон о планирању и изградњи, који је скратио рок за издавање грађевинских дозвола, и Закон о инспекцијском надзору, који је довео до боље координације тих служби.
Такође, како је додао, позитиван корак представља и усвајање Закона о раду, који је донет пре годину дана.
Фредхајм је указао на пет приоритетних области које је потребно усагласити са регулативом у ЕУ, а то су унапређење Закона о девизном пословању, фискална предвидљивост, Закон о заштити личних података, регулисање лизинга радне снаге и доношење закона о конверзији.