Београд, 29. април 2015. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Срђан Вербић изјавио је данас да ће Научно-технолошки парк "Београд" окупити иновативне и технолошки развојне компаније и запослити младе научнике, чиме ће бити убрзан технолошки развој земље.
 |
Фото: Фонет |
Вербић је данас са градоначелником Београда Синишом Малим и ректором Београдског универзитета Владимиром Бумбаширевићем потписао Уговор о оснивању Научно-технолошког парка "Београд", као друштва са ограниченом одговорношћу.
Он је навео да би за три до четири године у комплексу на Звездари требало да послује приближно 100 технолошки развојних компанија, са више од 1.000 инжењера.
Реч је о великом пројекту, чији се значај не огледа толико у новцу, колико у посвећености идеји о формирању парка који ће омогућити вишеструко враћање уложеног труда и знања, оценио је министар.
Према његовим речима, овај парк мора да буде место где велике компаније желе да послују јер у њему имају стимулативно окружење и друге компаније са којима могу да размењују ресурсе и идеје.
Научно-технолошки парк је основан са циљем да људи који имају идеје добију неопходну помоћ да направе бизнис-планове, а потом и производе, објаснио је Вербић и напоменуо да иза великих паркова у свету увек стоје јаки универзитети.
Мали је подсетио на то је да је изградња Научно-технолошког парка почела пре 26 година, али да ће тек сада бити приведен намени, односно запослити младе који се баве иновативним технологијама, што ће спречити и одлив мозгова из земље.
Он је навео да ће младима бити омогућене и услуге бизнис инкубатора, који ће створити услове за то да они који имају идеје добију и могућност да започну бизнис, што је модел који већ постоји у бизнис инкубатору у "Београђанки".
 |
Фото: Фонет |
Саставни део парка јесте и програм инкубације старт-ап компанија у ИТ сектору, а Град Београд планира значајно да помогне младима да започну бизнис, поручио је градоначелник и додао да је развој парка комплексан посао који захтева сарадњу државе, локалне самоуправе и универзитета.
Ово је шанса да најбољим студентима и људима који имају идеје покажемо да могу да остану у Београду и Србији, где могу да остваре све своје снове, закључио је Мали.
Бумбаширевић је изразио наду да ће Научно-технолошки парк "Београд" постати функционалан за кратко време и да ће се створити услови за оснивање великог броја предузећа.
Задатак парка, како је објаснио, јесте да управља изграђеним комплексом на Звездари, где би требало да почну са радом домаће и стране компаније које се баве новим технологијама, како би се створили услови за комерцијализацију иновација и развој економије засноване на знању.
Истовремено, парк треба да створи услове за оснивање и развој већег броја старт-ап предузећа користећи методологију која је већ развијена на техничким факултетима у Београду, прецизирао је Бумбаширевић.