Београд, 29. април 2015. године – Заменик директора Канцеларије за европске интеграције Владе Републике Србије Срђан Мајсторовић саопштио је да је данас, у оквиру Програма прекограничне сарадње Србије и Босне и Херцеговине (БиХ), објављен Трећи позив за достављање предлога пројеката које финансира ЕУ.
Мајсторовић је на конференцији за новинаре, одржаној тим поводом у Дому омладине, објаснио да су за пројекте који су намењени санацији последица прошлогодишњих поплава и превенцији нових поплава опредељена средства у износу од 3,6 милиона евра кроз ИПА фонд Европске уније.
Он је подсетио на то да су до сада спроведена два позива, при чему је финансирано 36 пројеката са 72 корисника из Србије и БиХ.
Међу финансираним пројектима најзаступљенији су они из области заштите животне средине и туризма, навео је Мајсторовић и прецизирао да је до сада, у оквиру буџетског периода од 2007. до 2013. године, ЕУ издвојила укупно 11,5 милиона евра за реализацију пројеката у оквиру овог програма.
Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт указао је на то да су поплаве 2014. године откриле многе слабости на којима треба радити, као што су цивилна заштита, заштита података и спремност на локалном нивоу.
Бенедикт је подсетио на то да је недавно у Београду боравио комесар ЕУ за хуманитарну помоћ и управљање ванредним ситуацијама Христос Стилијанидес, када је
Србија формално постала чланица Механизма цивилне заштите ЕУ.
Према његовим речима, Унија је у првој фази помоћи након поплава донирала 30 милиона евра за реконструкцију кућа, при чему је у припреми и други пакет у вредности од 60 милиона евра, који се односи на дугорочну помоћ за управљање ризицима и спречавање појаве клизишта.
Шеф Одсека за прекограничне, међународне и посебне програме помоћи ЕУ у БиХ Нада Бојанић указала је на то да је трећи позив за пројекте специфичан по томе што, за разлику од претходних, подразумева захтев да се најмање 60 одсто укупно прихватљивих трошкова усмери на набавку радова и добара.
Менаџер програма у Делегацији ЕУ у БиХ Љиљана Панџић напоменула је да би требало избећи преклапање фондова са другим изворима финансирања на истом подручју, како би помоћ била равномерно распоређена.
Данашња конференција организована је у циљу бољег информисања заинтересованих корисника о начину конкурисања, а организатори су Канцеларија за европске интеграције, Дирекција за европске интеграције БиХ, Заједнички технички секретаријат Програма, Делегација ЕУ у Србији и Делегација ЕУ у БиХ.
Средства ЕУ у износу од 3,6 милиона евра биће додељивана у форми донација (бесповратне финансијске помоћи), при чему корисници, у виду суфинансирања, обезбеђују минимум 15 одсто укупног буџета предложеног пројекта из сопствених извора, или из средстава која нису из буџета ЕУ.
Рок за подношење пројеката је 20. јул 2015. године.
Активности финансиране кроз пројекте могу се спроводити само на програмском подручју које у Србији обухвата Сремски, Мачвански, Колубарски и Златиборски округ, а у БиХ централну, северну, североисточну и источну БиХ.