Београд, 29. април 2015. године – Председник Републике Србије Томислав Николић поручио је данас грађанима Србије, али и Републике Српске (РС), да ће бити учињено све да се обезбеди мир и сигурност, уз напомену да Република Српска није спремна да се сама одбрани од опасности тероризма, те да ће јој Србија у томе помоћи.
|
Фото: Танјуг |
Николић је, након састанка са премијером Србије Александром Вучићем, председником Републике Српске Милорадом Додиком и министрима унутрашњих послова Србије и РС Небојшом Стефановићем и Драганом Лукачем, навео да је том приликом било речи о ситуацији насталој након терористичког напада у Зворнику.
Он је истакао да ни Србија ни Република Српска не утичу на светске догађаје и да оно што је опасност за цео свет није изазвано никаквим понашањем Србије и Републике Српске, али да је очигледно да оне могу да буду жртве или колатерална штета.
Према његовим речима, Република Српска у садашњој конституцији Босне и Херцеговине није довољно спремна да се сама одбрани од нарастајуће опасности фундаментализма и тероризма, због чега је Србија дужна да јој помогне.
Разговарали смо о модалитетима. Очигледно је да све државе на Балкану морају да успоставе чвршћу и конкретнију сарадњу и да службе размењују информације како бисмо сазнали да ли је неко увучен у мрежу из које повратка нема, рекао је председник Србије.
Он је поручио да Србија не жели да учини било шта што би угрозило функционисање и опстанак Босне и Херцеговине, али да исто тако не дозвољава да било шта угрози ентитет Републике Српске у саставу БиХ.
Николић је напоменуо и да има оних који се враћају са различитих ратишта, а учешће у њима је забрањено, али је питање како државе на тако нешто реагују и да ли процесуирају оне који се о те законе оглуше.
Он је упозорио на то да је Балкан рањив и данас 20 година после Дејтонског споразума и отварање рана би значило да је све то време изгубљено и да је то одговорност и оних који брину о БиХ у име међународне заједнице.
Председник Србије је указао на то да Србија не би заштитила Републику Српску када би тражила више овлашћења, али жели да Република Српска може да остварује своја права.
Грађанима Србије и РС поручујем да могу да буду потпуно мирни. Сви који су одговорни у Србији и РС учиниће све што је у њиховој моћи, што могу и морају по уставу и законима, да осигурају мир и безбедност својих грађана и да не дозволе да се прелива из држава било какав облик незаконитог и терористичког понашања и оног који угрожава грађане са обе обале Дрине, рекао је Николић.
Он је додао да је превасходни циљ да грађани не страхују ни од кога, као и да ће институције Србије и Републике Српске сарађивати ближе и интензивније, уједно позвавши власти и другог ентитета у БиХ и околних држава на сарадњу.
|
Фото: Tanjug |
Председник Републике Српске Милорад Додик најавио је данас да ће тај ентитет, након немилих догађаја у Зворнику, када је један полицајац убијен, а двојица рањена, развијати нову стратегију безбедносних структура.
То, како је рекао, значи да ће Република Српска сарађивати са органима безбедности у Федерацији БиХ, Хрватској и Србији јер борба против тероризма не може бити изолована.
Координација и сарадња са свим позитивно оријентисаним структурима је добродошла, а овде у Србији смо препознали ту апсолутну спремност и сарадњу, рекао је Додик.
Он је напоменуо да је данашњи састанак са Николићем и Вучићем био заправо део редовних консултација, а да се на дневном реду нашло и питање безбедности, након терористичког напада у Зворнику.
У оквиру наших овлашћења сарађујемо на питању размене информација и питањима која су у вези са борбом против тероризма и заједнички ћемо се на све могуће начине супротставити ширењу тероризма. Тим пре што се Зворник налази на Дрини, на самој граници са Србијом, навео је председник Републике Српске.
Додик је напоменуо и да Република Српска има своја овлашћења у области полицијских структура, али и указао на то да су том ентитету неке надлежности одузете и пренесене на ниво БиХ, као што су правосуђе и безбедност.
У области тероризма надлежност има једино СИПА, рекао је Додик и додао да је очигледно да Република Српска не располаже са довољним подацима о њиховом раду.
Подсетивши на сличне догађаје у Бугојну и терористички напад на Амбасаду САД у Сарајеву, Додик није искључио могућност да се нешто слично неће догађати и у будућности.
Зато је борба против тероризма један од приоритета у Републици Српској, а то треба да буде приоритет и у БиХ, истакао је председник Републике Српске.
Он је истакао да Србија и РС морају да заједнички воде рачуна о укупној безбедности читавог региона, који је усталасан догађајима који нарушавају његову безбедност.
У прилог томе, он је подсетио на недавни напад на полицијску караулу на северу Македоније.
У сваком случају, ми желимо моћну и јаку Србију, коју гледамо и доживљавамо као јако уточиште, од које можемо да добијемо помоћ, рекао је председник Републике Српске.