Београд, 24. март 2005. године - Данас се навршава шест година од НАТО бомбардовања тадашње Савезне Републике Југославије, током којег је за 78 дана погинуло око 2 хиљаде грађана, од тога деведесеторо деце и 1.002 припадника Војске Југославије.
|
|
|
Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница присуствује у цркви Светог Марка парастосу погинулима у бомбардовању |
|
Фото: Фонет |
Парастос погинулима у бомбардовању одржан је у цркви Светог Марка у Београду. Парастос је служио епископ шумадијски Јован, уз саслужење свештенства цркве Светог Марка.
Служби су присуствовали председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница, министар енергетике и рударства Радомир Наумов, више угледних личности из јавног живота и око стотину грађана.
По завршетку службе, старешина цркве Светог Марка Сава Поповић рекао је окупљенима да се бомбардовање и жртве 1999. године не смеју заборавити.
Председник Србије Борис Тадић положио је цвеће на ташмајдански споменик деци погинулој током НАТО бомбардовања и том приликом рекао да "тај трагични датум наше нове историје не смемо заборавити како нам се не би поновио".
Дан сећања на убијене и страдале у агресији НАТО на СРЈ 1999. године обележен је данас и у свим јединицама Ваздухопловних снага и противваздухопловне одбране Војске Србије и Црне Горе.
Делегација Команде Ваздухопловних снага и противваздухопловне одбране, предвођена заступником команданта генерал-мајором Владаном Марјановићем, положила је венац на спомен-обележје пред зградом Команде у Земуну. Цвеће су положили чланови породица погинулих и делегације борачких и других организација.
|
|
Милица Ракић, три године, погинула приликом бомбардовања Батајнице 19. априла 1999. године |
|
У знак сећања на жртве бомбардовања, у име градске скупштине, на гроб трогодишње Милице Ракић на Батајничком гробљу, венац је положила заменица градоначелника Радмила Хрустановић.
Венци су положени и на спомен-обележја у улици Јована Маринковића где су погинула седморица војника Гардијске бригаде и пацијенти болнице "Драгиша Мишовић", као и деветорици припадника Противваздушне одбране у касарни "Бањица". Венци су, такође, положени и на спомен-обележју "Зашто?" на Ташмајдану који је посвећен погинулим радницима Радио-телевизије Србије.
Скоро да нема града у Србији који се бар неколико пута није нашао на мети бомби или ракета. Бомбе су погодиле центар Алексинца, Ниша и Ћуприје, болницу и дом за старе у Сурдулици, Нови Пазар, мост у Варварину, воз у Грделичкој клисури, аутобусе код села Лужане на Космету и на Савиним водама.
У Београду погођена је зграда Радио-телевизије Србије, болница "Др Драгиша Мишовић". Два сата и шест минута после поноћи, 23. априла, два пројектила погодила су здање у Абердаревој улици где је 16 радника РТС-а погинуло и више њих повређено, међу којима четворо теже. Бомбардоване су и две избегличке колоне на Космету, на путу код Ђаковице и у селу Кориша.
Последњи пројектили на СРЈ пали су 10. јуна на подручју села Кололеч код Косовске Каменице у 13.15 сати.