За израду нових објеката за заштиту од поплава 70 милиона евра
Београд, 22. април 2015. године – Директор Канцеларије за обнову и помоћ поплављеним подручјима Владе Републике Србије Марко Благојевић изјавио је данас да ће Србија за санацију последица прошлогодишњих катастрофалних поплава имати расположиву трећину суме од 1,7 милијарди евра, колико износи укупна штета.
Благојевић је на трибини "Како се суочити са последицама климатских промена" рекао да су највеће поплаве у последњих 120 година погодиле две трећине општина у Србији и 1,6 милиона људи.
Он је навео да је до сада приближно 20.000 породица добило помоћ у новцу за оштећене стамбене објекте у износу од 4,7 милијарди динара, и потврдио да ће Србија ускоро моћи да користи и средства из Фонда солидарности ЕУ.
Према његовим речима, та средства могу да користе земље које претрпе штету чији је износ 0,6 одсто бруто домаћег производа (БДП), а штета у Србији је осам пута већа и достигла је 4,8 одсто БДП-а.
Фокусирали смо се на обнову, а не на штету и помогли пре свега људима чије су куће оштећене или срушене у поплавама, након чега смо започели обнову инфраструктуре за заштиту од поплава, прецизирао је Благојевић.
Директор Канцеларије за обнову и помоћ поплављеним подручјима је, сумирајући резултате до сада урађеног, навео да су сазидане 224 нове куће, а да су 164 породице добиле новац за нову кућу тамо где изградња није била могућа на месту старих објеката.
На 97 локација, како је додао, или су завршени, или ће ускоро бити завршени радови за санацију објеката за заштиту од поплава.
Благојевић је указао на то да су клизишта можда и највећи проблем, и саопштио да је, према грубим проценама, 25 одсто територије Србије под ризиком од клизишта.
Радимо на изради детаљног катастра клизишта, како бисмо знали одакле и какви ризици прете, истакао је он и додао да је реч о послу који не може да се заврши брзо, као ни Студија о заштити од плављења у басену Колубаре.
Благојевић је подсетио на то да је последње урбано плављење у Обреновцу било 1982. године, и напоменуо да ћемо за 10 до 12 месеци имати тачну слику шта треба да се уради у басену да би се спречило урбано плављење.
Он је рекао да је обезбеђено приближно 70 милиона евра за финансирање израде нових објеката за заштиту од поплава.
Нисмо били свесни ризика и опасности које поплаве за нас представљају. Сада јесмо, и по први пут приступамо томе на системски организован и озбиљан начин, поручио је Благојевић и потврдио да ће процес бити настављен све до потпуне обнове.