Београд, 22. април 2015. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас да Предлог стратегије истрага финансијског криминала садржи јасне механизме за побољшање координације између државних органа који се баве истрагама ове врсте криминала.
 |
Фото: Фонет |
Селаковић је на завршној јавној расправи о овом документу у Палати Србија објаснио да су стратегијом предвиђене и мере којима ће финансијске истраге надлежних органа бити унапређене, самим тим и делотворније у односу на постојеће стање.
Он је подсетио на то да је ресорно министарство, у сарадњи са Републичким јавним тужилаштвом, оформило радну групу која је израдила Предлог стратегије истраге финансијског криминала.
Знање и искуство које поседују полиција и тужилаштво нису довољни за брз и ефикасан прогон финансијског криминала, оценио је министар и нагласио да без унапређене сарадње свих државних органа није могуће зауставити финансијске малверзације.
Према његовим речима, неопходно је формирати четири снажна регионална центра у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу, који ће се заједно са специјалним тужилаштвом борити против финансијског криминала.
Селаковић је подвукао да је у тој области најдрагоценије оружје знање, због чега је Правосудна академија један од најбитнијих стубова будуће стратегије.
Европска комисија је, како је пренео, упутила мишљење у којем наводи да је Србија израдом нацрта стратегије успела да учини нешто што је Комисија препоручила свим земљама чланицама, а само поједине су то и урадиле.
Примена стратегије ће бити тежи задатак, али сам уверен у то да ћемо показати исту активност, енергију и жељу за успехом као и до сада, поручио је министар.
Јавној расправи присуствују министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби, шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт, шеф Канцеларије Савета Европе у Србији Тим Картрајт и републички јавни тужилац Загорка Доловац.