Дачић је саопштио да је са домаћином, министром спољних послова Холандије, разговарао о билатералним односима двеју земаља, његовој посети Србији и подршци евроинтеграцијама наше земље.
Холандија са Србијом има јако успешну сарадњу у области пољопривреде, а спољнотрговинска размена, која износи приближно 380 милиона евра, може да буде повећана у будућности, истакао је први потпредседник Владе.
Према његовим речима, са министром спољних послова Бангладеша разговарао је у жељи да се обнове добри традиционални односи двеју земаља, који датирају још из времена Тита.
Већ више од 20 година није било наше међусобне сарадње. Бангладеш је пријатељска земља која није признала једнострано проглашену независност Косова и Метохије и искористио сам прилику и упутио позив министру да посети Србију, истакао је Дачић.
 |
Ивица Дачић са Павлом Климкином |
Фото: Министарство спољних послова |
Он је данас разговарао и са министром спољних послова Украјине Павлом Климкином.
Имајући у виду да је тема Украјине, нажалост, једна од главних тема са којом се суочавамо као председавајући ОЕБС-у, Украјина високо цени допринос који Србија, као председавајућа, пружа на том плану, указао је Дачић.
Он је саопштио да је постигнут договор о томе да у јуну посети Украјину, уз напомену да се веома позитивно оцењује и развој наших билатералних односа, као и разговор премијера Вучића са украјинским председником Порошенком.
Ми ћемо наставити да водимо рачуна о томе да на веома избалансиран начин председавамо ОЕБС-у, истакао је Дачић.
Први потпредседник Владе састао се у Хагу и са министрима спољних послова Јужне Кореје и Аустралије, са којима је разговарао о унапређењу билатералне сарадње, и том приликом рекао да очекује да министар спољних послова Аустралије дође на министарски савет у Београд.
Дачић је раније на конференцији о сајбер простору рекао да је тема сајбер безбедности свакако веома актуелна у свету, и додао да се процењује да је то једна од највећих опасности модерног света.
Поред погодности које информационо-комуникационе технологије пружају, пре свега у размени информација и идеја и развоју економије, постоји једна велика опасност када је у питању безбедност, било да је реч о криминалу, тероризму или нарушавању приватности људи, указао је он.
У том смислу, како је истакао, важно је направити системе за спречавање опасности са којима је свака модерна земља данас суочена, због чега су овакве конференције веома корисне.
Као председавајући ОЕБС-у имам задатак и да припремимо други сет мера за изградњу међународног поверења, с обзиром на то да је ОЕБС једина организација која има сагласност свих земаља чланица о томе које мере треба предузимати. Спремамо се за министарски састанак у Београду, као и други пакет мера који ће бити усвојен у децембру, истакао је Дачић.