Београд, 16. април 2015. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић изјавила је данас да су главни разлози за иницирање израде нове стратегије за унапређивање положаја Рома промена економских, политичких и друштвених услова у односу на период када је донета претходна стратегија.
 |
Сузана Пауновић и Ненад Иванишевић |
Фото: ljudskaprava.gov.rs |
Пауновић је учесницима радног састанка посвећеног припремама за израду новог стратешког документа и партнерима који подржавају инклузију Рома у Србији представила планове и методологију за израду нове стратегије.
Она је оценила да Србија улази припремљенија у израду новог документа, с обзиром на то да су сачињене Полазне основе за нову стратегију за инклузију Рома за период од 2015. до 2025. године, које су усвојене у фебруару.
Полазне основе су, како је навела, израђене у широком консултативном процесу са јединицама локалне самоуправе у Србији, организацијама цивилног друштва, државним институцијама и органима, независним телима и Националним саветом ромске националне мањине.
Према њеним речима, нова стратегија треба да се заснива на принципима инклузивности, децентрализације, рационализације, економичности и ефикасности, као и на афирмативним мерама.
Такође, она треба да буде усклађена са економским приликама, трендовима, стратегијама и јавним политикама које се спроводе у Србији, прецизирала је Пауновић.
Она је објаснила да је у том смислу предвиђено да се мере друштвеног укључивања реализују кроз неколико стратешких области, као што су образовање, запошљавање, економско оснаживање, становање и здравље.
У циљу већег учешћа Рома и Ромкиња у доношењу одлука о питањима која су важна за њихов живот, на челу Радне групе за израду нове стратегије биће представник ромске националне мањине, истакла је Пауновић.
Планирање мера, како је нагласила, подразумева да се води рачуна о томе да се њима подстакну услови за очување етничког и културног идентитета и обезбеди пуна равноправност унутар ромске заједнице.
Према њеним речима, стратегија треба да буде заснована на пуном коришћењу капацитета у јавном сектору за спровођење планираних мера и постигнућа пројектних активности у вези с укључивањем Рома у локалној заједници.
У складу са Полазном студијом, у локалним заједницама ће се планирати конкретне мере за социјално укључивање Рома, док ће на националном нивоу бити програмиране јасне институционалне основе за управљање и надгледање резултата стратегије, као и координацију свих актера који заступају интересе Рома, поручила је Пауновић.
Она је нагласила да у систему децентрализованог спровођења стратегије, у којем су активности и обавезе подељене између националних и локалних актера, породицу треба издвојити као основну циљну групу процеса инклузије и проактивног корисника стратешких мера.
Кроз овај документ настојаће се да се успостави равнотежа између економских и финансијских могућности и потреба решавања тешких последица структурног сиромаштва Рома, закључила је Пауновић.
Састанак су организовали Канцеларије за људска и мањинска права и Савет за унапређивање положаја Рома, у сарадњи са Тимом за социјално укључивање и смањење сиромаштва.
Догађају су присуствовали и председник Савета за унапређивање положаја Рома и спровођења Декаде инклузије Рома Ненад Иванишевић, представници Делегације ЕУ у Србији, Фондације за отворено друштво и Светске банке у Србији.
Допринос овом скупу дали су и пројектни тимови Европске подршке за инклузију Рома и Техничке подршке Канцеларији за људска и мањинска права у спровођењу стратегије за унапређење положаја Рома, које имплементира Мисија ОЕБС-а у Србији.