Београд/Будимпешта, 14. април 2015. године – Министар омладине и спорта у Влади Републике Србије Вања Удовичић присуствовао је данас у Будимпешти међународном представљању Извештаја Савета Европе о спровођењу омладинске политике у Србији од 2008. до 2014. године.
Удовичић је том приликом истакао да је експертски тим Савета Европе представио своје налазе након две посете нашој земљи и континуиране размене информација о процесима који су се одвијали у омладинском пољу Србије у протеклих шест година.
Већину ових налаза и препорука, како је подсетио, имали смо прилике да чујемо 6. фебруара, када је у Београду организовано јавно слушање и национално представљање Извештаја.
Министарство омладине и спорта је, ценећи стручност и године искуства у омладинском пољу Савета Европе, иницирало процес евалуације омладинске политике у Србији, са жељом да сви налази и препоруке допринесу још квалитетнијем креирању и спровођењу омладинске политике наше земље, објаснио је министар.
Он је указао на то да је евалуација затражена у изузетно важном тренутку за ресорно министарство, односно пред сам почетак израде нове националне стратегије за младе за наредних десет година, како би се на основу препорука експертског тима овај стратешки акт учинио још бољим.
Удовичић је подсетио на то да је Влада 27. фебруара
усвојила Националну стратегију за младе за период до 2025. године, а закључци Извештаја представљају управо оно што Министарство планира да предузме у наредном периоду.
Према његовим речима, предвиђено је интензивирање сарадње са партнерима на свим нивоима, поспешивање развоја локалне омладинске политике и укључивање младих у процес доношења одлука.
Он је оценио да су у протеклих осам година постављени јаки темељи за развој омладинске политике у Србији, пре свега кроз усвајање Националне стратегије за младе 2008. године и Закона о младима 2011. године.
Много тога је урађено на успостављању системске бриге о младима, као што је отварање канцеларија за младе на локалном нивоу, подршка младима кроз Фонд за младе таленте, при чему је наша земља у области међународне сарадње препозната као један од лидера у омладинском пољу на регионалном и европском нивоу, прецизирао је министар.
У наведеном периоду, како је навео, Србија је пружила и снажан подстицај јачању омладинског цивилног сектора кроз редовне програме финансирања пројектних активности младих, изградњу капацитета удружења младих и за младе, као и помоћ неформалним групама младих и младим појединцима.
Такође, уз подршку Министарства, 2011. године основана је кровна организација младих Србије као највише независно представничко тело младих, подсетио је он и нагласио да је ова организација постала део Европског форума младих.
Према његовим речима, процес чији је циљ препознавање и признање омладинског рада и радника биће настављен, као и вредновање неформалног образовања стеченог у омладинском раду, активнији рад са младима из осетљивих група, активна улога у процесу евроинтеграција наше земље кроз активности у омладинском и спортском пољу, пре свега кроз допринос оснивању агенције за ЕРАЗМУС+ програм.
Истовремено, Удовичић је поручио да ће се наша земља залагати за унапређење сарадње, мобилности, активизма и информисаности младих на регионалном нивоу кроз оснивање Уније младих западног Балкана.
Он је нагласио да је неопходно предузети додатне напоре на плану успостављања система редовног и транспарентног мониторинга и евалуације спровођења омладинске политике, уз напомену да ће Србија подржати изградњу локалне инфраструктуре намењене младима кроз развој услуга омладинских клубова и центара.
Посебан фокус, како је најавио, биће усмерен на подршку запошљавању младих и омладинском предузетништву, при чему ће се настојати да им се максимално олакша процес транзиције из света образовања на тржиште рада.
Дугорочни приоритет остаје укључивање свих заинтересованих младих у консултативне процесе на локалном, регионалном и националном нивоу, даља деполитизација управљања националним и локалним саветима за младе и локалним канцеларијама за младе, боља координација локалних политика и јачање капацитета државних званичника за проблеме и потребе младих, закључио је министар.
Представљању Извештаја присуствовали су и државни секретар Министарства Ненад Боровчанин и помоћник министра Снежана Клашња.